Manşetler

Buradasın: Sağlık » Genel Sağlık » İdeal Uyku Süresi Kaç Saattir?
 

İdeal Uyku Süresi Kaç Saattir?

Reklam

İdeal Uyku Süresi Kaç Saattir?

İdeal Uyku gerçi bu zamanlarda zor bulunan birşey ama yine de bilmekte fayda vardır.

Uyku problemi en çok webmasterların yaşadığı büyük sorunlardan biridir. Sürekli bilgisayar başında olmak uykuyu insana neredeyse unutturuyor fakat uzmanlar uyarıyor uyku düzenin bozulması insan sağlığına muhakkak etki ediyor.

Uyku probleminin bir diğer nedeni ise sık görülen bir neden, mevsim değişiklikleri insanların uyku düzeninin bozulmasında büyük bir rol oynar. Gaziantep Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Savaş psikiyatrik hastalıkların bir çoğunun mevsimsellik görüldüğünü ve bazı hastalıklarda ise bahar ve yaz aylarında daha sık rastlandığını söylüyor.

Mevsim geçişlerinde ”açık depresif” diye tanımlanan yorgunluk, bitkinlik, hayattan zevk almama gibi belirtilerin ortaya çıkabildiğini ifade eden Savaş, bu olumsuzlukların biyoritim değişikliğine bağlı olduğunu vurguladı.

Gece dinlenmeyi sağlayan melatonin hormonunun, gündüzler uzadıkça daha az salındığını dile getiren Savaş, ”Bu nedenle yeterince dinlenemiyoruz. Gündüz maruz kaldığımız ışık da beyinde serotoninin daha fazla salgılanmasına neden oluyor. Işık aslında anti depresan etkiye sahip ancak karanlığın da dinlendirici rolü var. Mevsim değişikliklerinde yaşanabilecek sorunlara karşı uyku ritminin çok iyi ayarlanması gerekiyor” dedi.

Gece Uykusunun Önemi
Gaziantep Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Savaş, melatonin hormonunun saat 21.00 civarında salınmaya başlandığını ve 05.00′lere kadar yüksek seviyelerde seyrettiğini, bu salınımın ışıkla ortadan kalktığını bildirdi. Uykunun da bu saatler arasında alınması gerektiğini belirten Savaş, şunları kaydetti:
Uyku 7 saatten az, 9 saatten de fazla olmamalı. Bunu modern yaşama uyarlamamız çok da mümkün gözükmüyor ama ideal uyku 21.00 ile 04.00 ya da 05.00 arasındadır. Bunu yapamasak da, hiç olmazsa gece en geç 23.00′te yatmayı başarmak, daha geç saatlerde yatmamak, sabah da erken bir saatte kalkmak lazım. Gün içinde uyumak, gece uyumamak çok tehlikeli. Modern hayat uyku düzeni ciddi anlamda bozdu. Gece uyumalıyız, gündüz de uyanık olmalıyız. Bunun mevsim değişikliklerinde de avantaj sağlayacağını düşünüyorum.”

 

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?