Manşetler

Buradasın: Sağlık » Genel Sağlık » İktiyozis Vulgaris Belirtileri ve Nedenleri?
 

İktiyozis Vulgaris Belirtileri ve Nedenleri?

Reklam

İktiyozis Vulgaris Belirtileri ve Nedenleri?

Cilt hastalıkları arasında en kötü görünen hastalıkların başında bu hastalık gelmektedir. Hastalık, kalıtsal bir cilt hastalığı olarak göze çarparken hastalığa yakalanan kişilerde kurumuş ve balık pulu gibi kabarmış der görülebilmektedir. Hastalık genetik bir hastalıktır. Anne veya babadan geçen genler bu hastalığı çocuklara da getirmektedir. Hastalık genellikle çocuklarda görülür ve özellikle sonbahar kış mevsimlerde görülmektedir.

İktiyozis Vulgaris Belirtileri Nelerdir
Kuru Cilt Yapısı
Deride balık pulu biçiminde oluşumlar
Derinin kalınlaşması
Deride görülen orta şiddette kaşıntı
Bu belirtiler genelde dirsek ve diz üstü bölgede yoğunlaşırken bazı hastalarda ellere ve ayaklara kadar yaygınlaşa bilmektedir.
İktiyozis Vulgaris Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir
Hastalığın tespiti gayet basittir. Doktorun ilk bakacağı ve hastalığın varlığını anlayacağı şey cilt yapısıdır. Hastalığın oldukça belirgin özellikleri olduğundan doktorlar tarafından hastalığın teşhisinin konulması hiç de zor bir durum değildir. Bunun yanında bazı hastalarda hastalığın belirtilerini anlayabilmek adına bazı tahliller yapılabilir.
İktiyozis Vulgaris Tedavisi
Hastalığın tedavilerinde çoğunlukla nemlendirici kremler önerilmektedir. Hastalar banyoya girerler ve tüm vücutlarını sıcak su ile rahatlattıktan hemen sonra bu kremleri kullanırlar. Ayrıca mümkünse sabun kullanılmamalı kullanılacaksa bile cildi kurulaştırmayan sabunlar kullanılmalıdır. Hastalığın sedef, vtiligo gibi cilt hastalıkları gibi hastanın sağlığına bir etkisi yoktur ancak kötü görünümleri ile hastanın kişisel hayatına olumsuz etkileri vardır. Ancak, hastalığın tedavisi güzel yapılmaz ise bu hastalıkla birlikte ortaya çıkan cilt çatlaklarında bazı enfeksiyonlar görülebilir.
 

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?