Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Genel Bilgiler » İlk Kalemi Kim Bulmuştur?
 

İlk Kalemi Kim Bulmuştur?

Reklam

İlk Kalemi Kim Bulmuştur?

Bulunuşu milattan önceye dayanan kalem, yazı yazma, çizim gibi çeşitli kullanımı olan kırtasiye aracı olarak bilinmektedir. Tarihte kullanımı yapılan ilk kalem ise mürekkep kalem olmuştur. M.Ö 2697 yılında mürekkep kalem kullanımı yapılmaya başlanmadan önce, atalarımız duygu ve düşüncelerini kumlara, toprağa parmakları ile yazmaktaydılar.

İlk mürekkep kalem, gaz yağı, is, eşek derisi ve misk ile yapılarak, yapışkan bir maddeden oluşturulmuş ve kullanımı yapılmıştır. Mürekkep kalem bu şekilde kullanılmaya başlandıktan sonra, ilk kamış kalem kullanılmaya başlandı. İçlerinin mürekkep ile doldurulması içinde bambu ya da sazların ucu kesilerek mürekkep doldurulmaktaydı.

Mürekkep kalem bulunmasından sonra kalem kullanılmaya 18. yüzyıl ile birlikte 1878 yılında Alonzo Townsend Crossun bulduğu stilografik kalemler ile yaygınlaşmaya devam etmiştir. Cross çalışmaları sürdürdüğü 1846 yıllarında ise mekanik aksamlı kurşun kalemi geliştirmiştir. Mürekkep kalemde kullanımı ise en çok yapılan araç kaz tüyü olmuştur. Çok uzun yıllar kullanımı yapılan kaz tüyünün, kullanımı bin yıldan fazla sürmüştür. Teknoloji gün ve gün gelişmeye devam ettikçe, dolma kalem üretimi, kullanımı da artış göstermeye başlamıştır.

Günümüzde kullanımı yapılan kalemler geçmişe bakıldı mı oldukça artış göstermiş ve birçok çeşidi ile satışa sunulmaktadır. Kurşun kalem, uçlu kalem, keçeli kalem, mürekkepli kalem, pastel kalemler ile kullanım alanları zamanla artış göstermiş olan kalemlerin tarihçesine bakıldığında, mürekkepli kalemlerin Romalılar tarafından kullanımı da yapıldığı bilinmektedir.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?