Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Genel Bilgiler » İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası 10 Aralık ile ilgili sözler
 

İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası 10 Aralık ile ilgili sözler

Reklam

10 Aralık İnsan Hakları Günü...
10 Aralık tarihini içine alan hafta da İnsan Hakları Haftası...

Haklarımızın Ne Kadar Farkındayız?

   Eski devletlerin yönetim anlayışı baskıydı.
   Böyle giden bir işleyişe "dur" diyebilmek için 1215 yılında İngiltere Kralına kabul ettirilen bildirge, Magna Charte (Magna Karta) İnsan Hakları kavramının ilk belgesi sayılır. İnsan hakları konusunda yayınlanan bir diğer önemli bildirge, Amerikada yayınlanan Bağımsızlık Bildirgesidir. Özgürlük, eşitlik, kardeşlik gibi kavramlar, 1789 yılında gerçekleşen Fransız Devriminden sonra yayınlanan "İnsan Hakları Bildirgesi"nde gerçek yerini alacaktır.

   II. Dünya Savaşından sonra, devletler; bireylere tanınan hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması gerçeğinde birleştiler. Çünkü, insanlar özgür olmazlarsa savaşlar sürüp gidecek bu da uygarlıkların sonunu getirebilecekti.

   İnsanın değişimi ve gelişmesinin sonucunda 10 Aralık 1948 yılında yayınlanan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi doğmuştur. Türkiye, Birleşmiş Milletlerin kurucu üyelerinden birisi olarak İnsan Hakları Evrensel Bildirgesini ilk onaylayan ülkeler arasında yer almış ve insan hakları konusundaki önemli sözleşmelerin büyük bölümüne taraf olmuştur.

   İnsanın bu noktaya varmak için verdiği mücadelenin temelinde düşünülebilmesi yatıyor. İnsanı insan yapan en büyük değerlerden biridir düşünebilmek. Bu nedenle, özgürce düşünme hakkı, yaşama hakkından sonra gelen en önemli haklardan biridir. Böylesi hak ve özgürlükleri yaşayan bireylerden oluşan bir toplumda haksızlıklardan, eşitsizliklerden, adaletsizliklerden söz edilebilir mi? İnsan hakları ihlallerinden de...


   İnsanın en önemli hakkı yaşama hakkıdır. Yaşama hakkını düşünme, eğitim-öğretim, çalışma, iletişim... hakları desteklemektedir. Tüm bunlar da eğitim hakkıyla beslenebilir. Anayasamızda "Kimse eğitim ve öğretim hakkından mahrum bırakılamaz" denilmektedir. Millî Eğitim Temel Kanunumuz da bunu desteklemektedir. Eğitimciler olarak, insanı haklarının bilincine ve sorumluluğuna vardırmak da en önemli görevlerimiz arasındadır.


   İnsan hakları ve temel özgürlükler alanında diğer demokrasilerle aynı değer ve amaçları paylaşan Türkiye, insan hakları standartlarının en yüksek düzeye getirilmesi amacıyla son yıllarda birçok önemli adım atmıştır.

   9 Nisan 1997 tarihinde kurulan ve insan hakları konularıyla görevli Devlet Bakanı başkanlığında, Başbakanlık, Adalet, İçişleri, Dışişleri, Sağlık ve Millî Eğitim Bakanlıkları Müsteşarlarının katılımıyla faaliyetlerini sürdüren İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulunun (İHKÜK) çalışmalarına hız verilmiştir. Öte yandan İnsan Hakları Komisyonu (İHK) bugüne kadar 150ye yakın karar almış ve bu kararların büyük bir bölümü uygulamaya geçirilmiştir.


* İnsan köle doğmaz, köle yapılır
* Gerçek olan tek yarış! İnsanlık yarışıdır
* En büyük sevgi, insanlık sevgisidir
* İnsan, insanın efendisi olamaz
* Ancak kendi kendini yönetebilen insanlar hürdür
* Bütün insanlar özgür ve eşit doğarlar
* Milli kinlerin üstünde, insanlık muhabbeti vardır
* Özgürlüğünden vazgeçen kimse, insanlık hak ve görevlerinden vazgeçmiş demektir
* İnsan sevgisi kadar büyük sevgi olamaz
* Her ilerlemenin ve kurtuluşun anası hürriyettir
* Sevgi insanlığın, şiddet hayvanlığın kanunudur
* Kişisel hürriyetler kutsaldır
* İnsanları sevmeyi öğrenmek, gerçek mutluluktur

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?