Manşetler

Buradasın: Haberler » Teknoloji » iOS iPhone iPad Cihazlarda Bildirim Merkezi Özelleştirme
 

iOS iPhone iPad Cihazlarda Bildirim Merkezi Özelleştirme

Reklam

iOS iPhone iPad Cihazlarda Bildirim Merkezi Özelleştirme

iOS işletim sistemini kullanan kişiler ekranı yukardan aşağı doğru sürüklediklerinde, bildirinleri görebilmektedirler. Bu bildirim görüntüleme servisi bir çok alanda kolaylık sağlar ve gelen bildirimleri gösterir. iPad, iPhone ve iPod Touch cihazlarda bildirim merkezini kişiselleştirmek ve özelleştirmek için bazı ayarlar yapmanız gerekmektedir.

Şimdi kendinize nasıl kişiselleştirilmiş bir bildirim merkezi oluşturabileceğinizi açıklayacağım.

iPad, iPhone ve iPod touch cihazlarındaki Ayarlar menüsünü yalnızca Wi-Fi ya da hücresel bağlantıyı aktif/inaktif etmek için kullanan milyonlarca kullanıcı var. Ekran görüntüsünü değiştirmek, zil sesine sevdiği bir şarkıyı atamak gibi iOS cihazının daha kişisel hale gelmesi sağlayacak en basit faktörler dahi kullanıcılar tarafından es geçilebiliyor ve uzun yıllar boyu en ufak bir kişiselleştirme işlemine gidilmeden fabrika ayarları ile kullanım sağlanıyor.


Bu konumuzda iOS cihazlarının en beğenilen özellikleri arasındaki yer alan ve bu cihazlardaki ekran aşağı kaydırıldığında ortaya çıkan Bildirim Merkezi‘nin nasıl kişiselleştirilebildiğini ele alacağız. iOS‘deki diğer birçok kişiselleştirme işlemi gibi bu işlemin de son derece basit olduğunu belirtelim.

Önemli Bildirimleri Üste Alma
Öncelikle bu işlemi neden yapacağımızı açıklayalım; kişiselleştirme işlemi ile beraber Bildirim Merkezi‘nde ihtiyaç duymadığınız bildirimlerin karşınıza çıkmasını önleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra bu kullanışlı özellik içinde yer alan bildirim başlıklarını da sıralayabiliyorsunuz. Örneğin WhatsApp iletilerini en üste alıp onun altına da e-postaları ya da anımsatıcıları getirebiliyorsunuz.


Yukarıda saydığımız işlemler için izlenecek ilk yol iOS cihazınızın “Ayarlar” bölümü. Buraya geldikten sonra sırasıyla “Genel” ve ardından da “Spotlight Araması” yolunu izliyorsunuz. Burada karşınıza “Kişiler“, “Podcast‘ler”, “Müzikler“, “Notlar“, “E-postalar” gibi Bildirim Merkezi’nde yer alan konular çıkıyor.


İlk kez açıyorsanız göreceğiniz şey, tümünün tick’lenmiş olduğu olacak.Tick‘leri kaldırıp istemediğiniz bildirim konularını devre dışı bırakabilirsiniz. Yine burada yer alan örneğin Videolar seçeneğini tutup yukarı taşıyabiliyorsunuz. Yalnız en alttaki konunun Bildirim Merkezi’nde en üstte çıkan konu olduğunu hatırlatalım. Sıralamayı buna göre belirleyebilirsiniz.Spotlight Araması‘nda uyguladığınız değişikliklerle iOS cihazınızın Bildirim Merkezi‘ni kendinize özel hale getirebilir, daha keyifli bir kullanım sağlayabilirsiniz.


Kaynak: Shiftdelete.net
 

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?