Manşetler

Buradasın: Haberler » Teknoloji » iPhone`dan ne dilerseniz
 

iPhone`dan ne dilerseniz

Reklam

Yatağınıza koyuyorsunuz; İphone’unuz, -eğer yüklemişseniz- “Bedometer” adlı uygulama sayesinde sevişirken ne kadar kalori yaktığınızı söylüyor!

Uykuya dalacaksınız; yatağınızın başucunuza koyuyorsunuz telefonunuzu; “Sleep Cycle” adlı uygulamayı yüklemiş olmanız halinde sabah “Ne kadar verimli uyuduğunuzun” kaydını telefonunuz tutuyor.

Kadınların “regl takvimi” önemli; ilk regl gününüzde giriyorsunuz telefonunuzdaki “Period Tracker” adlı uygulamaya tarihi, sonra da bitiminde; bundan sonra ne zaman âdet göreceğinizi cep telefonunuz söylüyor… Mesela her regl dönemi öncesinde çok sinirli olduğunu, mutlaka bir kavga çıktığını söyleyen bir arkadaşım, kocasının da aynı programı eklemesi halinde sorunlarının bir nebze olsun çözülebileceğini düşünüyor.

TELEFONUNUZ SİNEK KOVSUN!
Tasseology gibi uygulamalar çay ve kahve falı bakmanızı sağlıyor… Flashlight tipi programlar telefonunuzun siz karanlıkta kaldığınızda ışık oluyor, RedLaser ürünlerin barkotlarını okuyor.

Ekranınızı ayna haline getiren, fotoğraf makinesi işlevleri gören, hesap kitap yapan, ölçü birimlerini birbirine çeviren, yol bulan-bulduran, çeviri ya da zekâ testi yapan, türlü türlü sesler çıkaran, balığına göre hangi mevsimde ne tür sushi yenilmesi gerektiğini gösteren, uzaktan kumanda yerine kullanılan, bir kaza anında neler yapılacağını listeleyen, USB yerine kullanılan, PDF okuyan, el ısıtan (!) “Talking Carl” gibi sesinizi değiştirerek konuşan ve çocuk oyalarken sizi de güldüren uygulamalar da var. …

Bug Spray adlı uygulama ile sadece sineklerin duyduğu frekansta sesler yayarak sinekleri kendinizden uzak tutmanız bile mümkün.

KAÇIRILMAK SORUN DEĞİL ARTIK!
Kalorimetre yediğiniz her şeyi yazdığınız takdirde günde kaç kalori aldığınızı hesaplayan bir uygulama mesela…

Meksikalı teknoloji firması Futuro Movil’in “Anti-Secuestros” adlı programı daha ekstrem durumlar için. Mesela kaçırıldınız; hemen telefonunuzu alıp bir butona basıyorsunuz; uygulama, sizin bulunduğunuz yerin koordinatlarını Facebook ve Twitter’daki arkadaşlarınıza; e-posta yoluyla yakınlarınıza gönderiyor.

“İstanbul Nights”, İstanbul’daki belirli gece mekânlarında o anda ortam nasıl uygulaması, o mekândan anlık video yayını yapıyor…

Ask a Stylist (Glamour) adlı uygulamayı kullanan bir arkadaşım, pek çok gün evden çıkmadan kendi fotoğrafını çekip seçtiği stilistten “Bu gömleğin altına siyah bir giysen daha iyi olurdu” gibi öneriler alıyor.

BİR NAMAZ KILDIRMIYOR!
Taksimetre adlı uygulama İstanbul’da bir yerden bir yere gidişte size mihmandarlık yapacağı gibi, taksimetrenin kaç yazacağını da önceden göstererek kandırılma ihtimalinizi azaltıyor.

Vision Test; göz bozukluğu testi yapıyor.

Bir arkadaşıma anlatıyorum “E bi namaz kıldırmıyormuş” diyor ki, ona yakın durumlar da var, Ramazan Davulu, İmsakiye, Kıbleyi Bul, Zekât Hesap Makinesi gibi programlar var; Ben “Kur’an Fihristi” adlı bir program yükledim; tüm sûreler var.

?KEANU REEVES BENİ ARADI’
Ben ise “FakeCaller” adlı uygulamaya takmış durumdayım; her şey düşünülmüş, tarihini, tam tamına zamanını ayarlıyorsun, dünya üzerinde istediğin kişinin adını seçiyorsun ve “sahte” olarak aranıyorsun!

Bu uygulama ile neler yapıldığını düşündükçe insanın zihni açılıyor… Biriyle yemeğe çıkıyorsun ama erken kalkmak zorundasın, arat kendini… Transfer için görüşme yapıyorsun, arat kendini o sırada rakip firmadan; sevgilini kıskandırmak, çapkınlığa kaçmak, hava atmak, yalnız görünmemek için bire bir… “Fake It” adlı uygulama da konuşurken “fon sesi” yapıyor; bu sayede ister doğada, ister bir alışveriş merkezindeymiş ya da çalışıyormuş numarası da yapabiliyorsunuz.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?