Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Soru Cevap » İskorbüt Nasıl Bir Hastalık Türüdür?
 

İskorbüt Nasıl Bir Hastalık Türüdür?

Reklam

İskorbüt Nasıl Bir Hastalık Türüdür?

Tıp dilinde İskorbüt olarak bilinen hastalık türü hal dilinde ise diş eti çekilmesi olarak bilinmektedir. Bu hastalık genelde C vitamini eksikliğinden meydana gelmektedir.

Halsizlik, kolayca kanayan dişetleri, ciltte morluklar, eklemlerde ağrı ve yuvarlanan saçlar belirtileridir. C vitamini eksikliğinde yorgunluk, iştah azalması, yara iyileşmesinde gecikme, deride kuruluk ve çatlamalar, eklemlerde şişmeler olur. Vücut direncinin azalmasından dolayı grip ve nezleye yakalanma riski artar.

İskorbüt - diş eti çekilmesi
Tarihte özellikle uzun süre denizde kalan denizcilerde görülen bir hastalıktır. Taze meyve sebze olmadan, kuru gıda ile uzun süre idare etmek durumunda olan denizcilerde C vitamini eksikliğinden dolayı iskorbüte rastlanmaktaydı. Zamanın el verdiği teknoloji ile vitamin hapları yapılamadığından C vitamini bir şekilde taze sebze meyve dışındaki gıdalardan elde edilmeliydi. Rom, sirke, turşu ve ham misket limonu bu amaçla gemilerde erzak listesinde yer almaya başlamıştır.
Sigara içenlerin, alkol alanların ve stres içinde olanların C vitaminine olan ihtiyaçları artar. Çünkü bu 3 faktör vücut direncini azaltan etmenlerdir. İngiliz Deniz Kuvvetleri gemilerde çalışanların diyetine portakal, limon eklemiş (2. Dünya Savaşı Öncesi).

Ayrıca tedavisi hakkında detaylı bilgi için: İskorbüt Hastalığı ve Tedavisi

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?