Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Genel Bilgiler » İşlemciyi soğutmak için ne yapılabilir, neler kullanılabilir? amd işlemci ile intel işlemci arasındaki farklar
 

İşlemciyi soğutmak için ne yapılabilir, neler kullanılabilir? amd işlemci ile intel işlemci arasındaki farklar

Reklam

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte işlemci sorunları da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.
İşlemcilerin ısınması sorunu son zamanlarda epey karşımıza çıkıyor ve bizde arkadaşlarımıza çeşitli yöntemler sunarak bu sorunu aşmalarını sağlıyoruz.
Bu konuyu açmamızın nedeni de daha geniş kitleye konu hakkında yardımcı olmaktır.

AMD ve Intel işlemcilerin arasındaki farkları da bir nebze ele alacağımız konuya başlarken belirtmek gerekir ki AMD işlemcide çok fazla transistör kullanılması ve çekirdeklerinin küçük olması nedeniyle çok fazla ısınmaktadır. Intel ? de de hatrı sayılır transistör kullanılmaktadır ancak çekirdekleri AMD ? ye göre daha büyüktür ve ısı yalıtımı daha kolaydır.

Genel olarak AMD işlemcilerde 3 , Intel işlemcilerde 2 fan kullanılır.

Genelde işlemcilerde soğutucu macun kullanılmaktadır ve bir zaman sonra bu macun işlevini göremez hale gelmektedir. Macunun amacı ısı yalıtımını sağlamaktır. Belirli aralıklarla bu macunun yenilenmesi sıcaklık sorununun çözümünde fayda sağlayacaktır.

İşlemci ısısını düşürmeye yarayan programların kullanılması bir başka çözüm yoludur. Ancak bilgisayar özelliklerini iyi değilse bu programı pek önermemekteyiz. Nitekim bunlar hızı düşürmektedir. Örnek vermek gerekirse cpu cool programı iyi bir örnek olacaktır.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?