Manşetler

Buradasın: Haberler » Yaşam » İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? İşsizlik Maaşına Nasıl Başvurulur?
 

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? İşsizlik Maaşına Nasıl Başvurulur?

Reklam

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? İşsizlik Maaşına Nasıl Başvurulur?

İşkurun verdiği İşsizlik maaşından faydalanmak istiyorsanız öncelikle belirtmiş oldukları kriterde olmanız gerekmektedir. Peki işsizlik maaşını kimler alacak? İş akdinin feshedildiği zamandan itibaren kesintisiz bir şekilde hizmet aktinin 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Hizmet akti 3 yıl sonra sona eriyor. Yani bu demekttir ki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak prim ödemiş olmanız gerekmektedir. Tabi bu durumu işverenin çalışanın işine son vermesi durumunda oluyor. Sizin istifa etmenizle bu maaşı alamayacağınızı belirtelim. İşçi kendi isteği dışında işsiz kalmalıdır diye geçen maddedir.

4857 sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesine göre 16 yaşından büyük olan işçilere uygulanan asgari brüt tutarının (bu asgari maaşın tamı olmamaktadır) yüzde seksenini geçemez. Aynı zamanda işsizlik maaşı damga vergisi dışında diğer herhangi bir vergiye ve kesintiye tabi tutulamaz. Bu ülkemiz için 01 Kasım 2008 tarihinden sonra damga vergisi kesintisi yapılmamakta. Nafaka borçları dışında haciz başka birine devredilemez.

Aylık olarak açılan banka hesabınıza havale edilecek olan işsizlik ödeneği için primleriniz ile ilgili hesap yapmanız için aşağıdaki bilgiye yer verilmiştir.

600 gün prim ödemiş olanlara 180 gün,
900 gün prim ödemiş olanlara 240 gün,
1080 gün ve daha fazla prim ödemiş olanlara 300 gün.

Bunun yanısıra eklemek istediğim birkaç önemli bilgi daha var. Eğer tekrar işe girerseniz işsizlik ödeneğiniz kesilecektir. Tekrar işsiz kalmanız durumunda ise şartlar kanuna uygunsa ödenek devam edecektir. Lakin eğer şartlar uygun değilse önceki hakedilenler alınacaktır.

İşsizlik Maaşına Nasıl Başvurulur?

30 gün içerisinde başvurulması gereklidir. Aksi taktirde mücbir sebebler dışında 30 gün içerisinde başvurusunu gerçekleştirmeyen ve geciken süre ve toplam hak sahipliği süresinden düşürülür. Başvurularınız için öncelikle İŞKUR birimine şahsen gitmeniz yada bilgisayar ortamında www.iskur.gov.tr adresine gidilerek başvuru yapılmalıdır.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?