Manşetler

Buradasın: Dinimiz İslam » Genel Bilgiler » Kadir Gecesinin Özelliği Nedir?
 

Kadir Gecesinin Özelliği Nedir?

Reklam

Kadir Gecesinin Özelliği Nedir?

Kadir Gecesinin Özelliği
Kadir Gecesinin Özellikleri Nelerdir

Kadir gecesi, açık ve sakin olur, ne sıcak, ne de soğuk olur Ertesi sabah güneş, kızıl olup, şuasız doğar Kadir Gecesinde köpek sesi duyulmaz diyen âlimler de olmuştur Ubeyd bin Ömer hazretleri anlatır: Kadir gecesi denizde idim, denizin suyunu içtim, tuzlu değildi, tatlı ve hoş idi
Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Kadir gecesi açık ve mülayim olur Soğuk ve sıcak değildir, sabahında da güneş zaif ve kızıl olarak doğar) [Taberani]

(Kadir gecesi açık olur, sıcak ve soğuk değildir Bulut yoktur Yağmur ve rüzgar yoktur O gecenin sabahının alameti güneşin şuasız doğmasıdır) [Taberani]

(Kadir gecesi sabahı güneş şuasız olarak doğar Yükselinceye kadar sanki büyük bir tabak gibidir) [Müslim]

Kadir gecesi Kuran-ı Kerim’in indirildiği en müstesna gecedir

Apaçık beyan eden o Kitaba (Kurana) yemin olsun ki, gerçekten biz onu mübarek bir gecede indirdik; şüphesiz ki biz, (mahlukatın onda vad edilen azabımızla) korkutucularız. Katımızda bir emirle, her hikmetli iş onda (o gecede) ayırt edilir. Çünki biz, Rabbinden rahmet olarak (peygamberler) göndericileriz. Doğrusu Semi (her şeyi işiten), Alim (hakkıyla bilen) ancak Odur. (Duhan 1-6)

Cenab-ı Hakk Kuran-ı Kerimi, Levh-i Mahfuzdan (kader levhasından) dünya semasına Kadir Gecesinde bir bütün olarak indirmiştir. Ondan sonra Hz. Cibril (as) Allahın (cc) izni ve emri ile 23 yılda peyderpey, ihtiyaca göre Peygamber Efendimize (asm) vahiy yoluyla getirmiştir.

Kadir gecesi bir ömrün sevabını kazandırır

Şüphe yok ki biz onu (o Kuranı), Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu (onun kıymetini) sana ne bildirdi Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail), onda (o gecede) Rablerinin izniyle her bir iş için peyderpey iner(ler). O (gece), fecrin doğuşuna (gün ağarana) kadar selamettir. (Kadir 1-5)

Hz. Enes İbn-i Malik (ra) anlatıyor: Ramazan ayı girmişti. Resulullah (asm) buyurdular ki: Bu mübarek aya girmiş bulunuyorsunuz. Bu ayda bir gece vardır ki bin aydan hayırlıdır. Bu gecenin hayır ve bereketinden mahrum kalan bir kimse, bütün hayırlardan mahrum kalmış gibidir. Onun hayrı ise sadece (uhrevî saadetten) mahrum kimseye haramdır. (Kütüb-i Sitte)

Kadir gecesinde, Cenab-ı Hakk’ın rahmet ve mağfiret kapıları sonuna kadar açılır. Edilen dualar ve tövbeler asla geri çevrilmez. Bir Kur’an harfine otuz bin sevap ihsan edilir.

Kadir gecesi sadece Hz. Muhammedin (asm) ümmetine ihsan edilmiştir

“Allah Kadir gecesini ümmetime hediye etmiş, ondan önce kimselere vermemiştir” (Deylemi)

Hz. İmam-ı Malik (rh) kendisine güvenilir bir âlimin şöyle dediğini işitmiştir: Resulullah’a (asm) ümmetlerin ömürleri gösterilmişti. Resulullah (asm) kendi ümmet fertlerinin ömürlerini kısa sayarak başkalarının uzun ömürde yaptıkları amellere yetişememelerinden endişe etmişti. Allah-ü Teâlâ da ona Kadir gecesini verdi ve onu diğer ümmetlerin bin ayından daha hayırlı kıldı.

Ümmetin kısa olan ömrü Kadir gecesiyle uzun bir ömür hükmüne geçer.

Kadir gecesi mağfiret gecesidir

Kadir gecesini, kim sevabına inanıp onu kazanmak ümidiyle ihya ederse, geçmiş günahları affedilir. (Buhari, Müslim, Tirmizi)

Kadir gecesi tazyik gecesidir

Melekler ve ruh (Cebrail), onda (o gecede) Rablerinin izniyle her bir iş için peyderpey iner(ler). (Kadir4)

Kadir gecesi tazyik (sıkıştırma, daraltma) gecesi demektir. Çünkü o gece inen meleklere arz dar gelir denilmiştir. (Elmalı Tefsiri)

Kadir gecesinde melekler insanlar için istiğfar eder

Kadir Gecesi olunca Cebrail (as), bir gurup melek arasında yere iner. Yere inen melekler gerek ayakta ve gerekse oturarak Allah’ı (cc) zikreden her kulu selâmlarlar, onun için istiğfar ederler. (İmam-ı Gazali)

Kadir gecesinde şeytan gündüzle beraber dışarı çıkamaz. (Ahmed )

Ramazan ayı girdiğinde şeytanlar bağlanır, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları da kapatılır. (Buhari, Müslim)

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular