Manşetler

Buradasın: Biyografi » Tiyatro - Oyuncu » Kadir inanır Kimdir? Biyografisi ve Resimleri
 

Kadir inanır Kimdir? Biyografisi ve Resimleri

Reklam

Kadir inanır Kimdir? Biyografisi ve Resimleri

Karadeniz insanının özelliklerini fazlasıyla yansıtan sanatçı 15 Nisan 1949 yılında Ordu ili Fatsa ilçesinde hayata gözlerini açmıştır. Çok kalabalık bir ailenin bireyi olan Kadir İnanır 14 kişilik ailenin son çocuğudur. Küçüklüğünden beri oyunculuğa fazlasıyla heves etmiştir. İlkokul ve ortaokul eğitimini Fatsa ilçesinde tamamlamıştır.

Okul hayatında bir çok kez sahne oyunlarında rol alarak gelecekte bir sahne oyuncusu olacağı izlenimleri vermiştir. Lise eğitimi için İstanbul’a giden İnanır İstanbul Haydarpaşa lisesinde eğitimini devam ettirmiştir. Ardından yıllar sonra Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon bölümünü bitirmiştir. 1969 yılında bir yarışma ile hayatı farklı bir boyuta taşınmıştır. Bu yarışma onun için bir dönüm noktası olmuş. 1. Olduğu yarışmadan sonra çeşitli oyunlar sergileyen İnanır yavaş yavaş sinema hayatına giriş yapmaya başlamıştır.

İlk filmini oynadıktan sonra İnanır artık başrol oyuncusudur. Toplamda 182 Film çevirmiştir. Ayrıca 7 tane de dizi film çevirmiştir. En uzun soluklu yapımı Marziye dizisi ile olmuştur. Sinema hayatı boyunca yüzlerce ödül almıştır. Utanç filmi ile 1973 yılında Adana Altın Koza ile En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almıştır. Ardından 1985 yılında Yılanların Öcü filmi ile tekrar aynı ödüler layık görülmüştür. Özellikle Türkan Şoray ile oynadığı Al yazmalım filminden sonra çok yakıştırılan ikili yılar sonra Komiser Şekspir filmi ile tekrar bir araya gelmişlerdir. Son olarak 2005 yılında Fatma Girik ile bir yapımda ekranlara çıktı.

1. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Kadir inanır Kimdir? Biyografisi ve Resimleri 2. Resmi büyütmek için üzerine tıklaKadir inanır Kimdir? Biyografisi ve Resimleri
3. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Kadir inanır Kimdir? Biyografisi ve Resimleri

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?