Manşetler

Buradasın: Sağlık » Saç Dökülmesi » Kellik Saç Dökülmesi
 

Kellik Saç Dökülmesi

Reklam

Kellik;
İster bütünüyle isterse kısmen olsun, kellikte en büyük etken kalıtımdır. Ama kalıtımın rol oynamadığı durumlarda başka nedenlerle de kellik olabilir. Bazen kadınlarda da saçların döküldüğü gözlenmektedir.

Erkeklerdeki başlıca kellik nedeni kalıtsaldır. Anne ya da baba tarafından geçer ve erkek cinsiyet hormonu olan androjen ile ilgilidir.

Androjenin saçın büyüme süresini kısalttığı sanılmaktadır. Saçlar günden güne incelmekte ve sonunda kökler yalnızca çok ince tüyler yapabilmektedir. Bugüne kadar kelliğin tedavisi bulunamamıştır, ancak köklerde saç yapımının bütünüyle durması ender rastlanılan bir durumdur.

Kelliğin Önlenmesi İçin:
* Saça iyi bakılmaması, geçici kellik nedeni olabilir.

* Atkuyruğu ve örgü gibi saçı geren modeller, hatta saçın sık sık çekiştirilmesi, erkek, kadın ve çocuk herkeste kelliğe neden olabilir. Bu durumun tıptaki adı, ?traksiyon alopesi?dir.

* Bazen saçın rengini fazla açmak, sprey, jöle benzeri maddeleri aşırı kullanmak ya da perma yaptırmak da geçici saç dökülmesine neden olur.

* Protein ve vitamin eksiklikleri de saça zarar verirler.

* Bu tip saç yitimleri genellikle kalıcı değildir ve neden ortadan kaldırıldığında, saç yeniden büyüyüp normal gücüne ve kalınlığına erişir.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?