Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Genel Bilgiler » Kına Bitkisi Nedir Ve Nerede Yetişir
 

Kına Bitkisi Nedir Ve Nerede Yetişir

Reklam

Kına Bitkisi Nedir Ve Nerede Yetişir

Kına bitkisi tropikal bölgelerde yetişen ve yaklaşık olarak on beş yirmi metreye kadar uzayabilen bir ağaçtır. Kına ağacının kabukları yaklaşık olarak otuz’a yakın kinin reçinesi içerir. Kına aslen Afrika kökenli bir bitkidir. Ilıman iklimin hakim olduğu kuşakta yetişir. Hindistan ve Malezya’da da son yıllarda fazlaca yetiştirilmektedir. Kına bitkisinin birçok faydası vardır. Doğal bir boya içerdiği için kimyasal zararları hiç yoktur.

Ülkemizde de genelde düğünlerde, kınalarda ve asker yolcu etme törenlerinde çok fazla kullanılmaktadır. Ülkemizde kına kullanımı bir gelenek haline gelmiştir. Ayrıca kına yakmanın peygamber efendimiz tarafından da önerildiği bilinmektedir. Birçok kına çeşidi bulunmaktadır. Bunlar şunlardır.

1)Renkli Kına: Renkli kınalar iki renkten oluşmaktadır. Bunlar kızıl ve bir kızıl tonudur. Bunun dışında olabilecek bir ren kesinlikle kına değildir. Yapay boya içeren ürünler kullanılmıştır.

2)Taş Kınası: Yaygın olarak orta doğuda kullanılan bir kına çeşididir. Siyah bir taşın öğütülmesi ile yapımı gerçekleştirilmektedir. Doğal taş kınasının cilde hiçbir zararı yoktur.

3)Siyah Kına: Hint kınası olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde aktarlarda çoğunlukla bulunan bir kına çeşididir. Bu kınanın içine doğal boya aktarımı söz konusudur. Bilinen bir zararı yoktur.

Kınanın genel olarak bilinen bir yan etkisi gözlenmemiştir. Ama hamileler için zararı olabilmektedir. Bunun yanında özellikle hassas bir cilde sahip olanlar için de kullanılmaması gerekmektedir. Ayrıca fazla kullanılması da iyi değildir.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?