Manşetler

Buradasın: Biyografi » Osmanlı Devlet Adamı » Kösem Sultan Kimdir?
 

Kösem Sultan Kimdir?

Reklam

Kösem Sultan Kimdir?

Osmanlı devlet yönetiminde etkin bir rol alan Valide Sultan olan Kösem Sultan, Osmanlı'mom en güçlü kadın sultanlarından biri olarak tarihe geçiyor. Osmanlı sarayındaki yaşamına geçmeden önce kökenini belirmekte fayda var. 1590 yılında Yunanistan'da Anastasya adıyla doğdu. Daha sonra Bosna Beylerbeyi tarafından İstanbul'a kızlarağasına gönderilerek 15 yaşında Sultan, I.Ahmet'e haseki oldu. 
 

Keskin zekası ile padişahı etkisi altına almayı başaran Kösem Sultan bütün saraya nüfuzunu kabul ettirmiştir. Kösem Sultan dört erkek çocuk doğurdu. Murad, Süleyman, İbrahim ve Kasım isminde çocukları dünyaya geldi. Kızları ise Fatma ve Ayşe'dir. 
 

I. Ahmet ölünce kardeşi Sultan I. Mustafa ve daha sonra kocasının başka kadından olma oğlu II. Osman zamanında devlet işlerinde etkinliğini arttırmıştır. Ancak II. Osman'ın yaşı çok genç olduğundan dolayı Kösem Sultan'ın devlet işleri çok karışmasından rahatsız olup muhtemelen annesi Valide Sultan Mahfiruz Hadice Sultan'ın etkisi sayesinde onu eski saraya göndermiştir. 
 

Genç Osman tahtan indirildikten sonra yerine tekrar I. Mustafa geçti. Fakat daha sonra Kösem Sultan'ın kendi oğlu olan IV. Murat ortaya çıkıyor. Ve IV. Murat daha 11 yaşındayken Kösem Sultan'ın artık oğlu adına devleti yönetlemeye başlıyor. Zaman zaman kendi kararlarını daha çok uygulayan IV. Murat'ın genç yaşta ölümünden sonra diğer oğlu İbrahim tahta çıkıyor. Kösem Sultan'ın nüfuzu bu şekilde tekrar artıyor. Osmanlı Hanedanı büyük bir krizle karşılaşmaya başlamış İbrahim ise hanedanın tek erkek varisi durumunda oluyor o zamanlar. Fakat kadınlarla olan ilişkilere ilgi duymayan İbrahim üfürükçülerin en ünlüsü olan Safronbolulu Karabaşzade Hüseyin Efendi'nin yapmış olduğu tedaviyle iyileşiyor. Tahta çıktıktan 2 yıl sonra şehzade Mehmet doğdu. I. İbrahim daha sonra İstanbul'da patlak veren bir isyan sebebiyle öldürüldü. Kösem Sultan 6 yaşındaki torununu Mehmet'i tahta geçirdi. Kösem Sultan'a rakip olan başka bir kadın çıktı. IV. Mehmet'in annesi Turhan Sultan'la Kösem Sultan arasında bir rekabet başlıyor. Bu rekabet yaklaşık olarak 3 yıl devam ediyor. Kösem Sultan'ın bir gece dairesine baskın yapılarak boğdurulması ile öldü. Daha sonra Valide Sultan'ların devlet siyasetindeki etkileri sona eriyor. 
 

Kösem Sultan'ın cenazesi mezarı nerde? 
Sultan Ahmet Camii'ndeki I. Ahmet türbesine gömüldü.

1. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Kösem Sultan Kimdir? 2. Resmi büyütmek için üzerine tıklaKösem Sultan Kimdir?

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular