Manşetler

Buradasın: Biyografi » Kim Kimdir » Kral Layoşun Hayatı Kimdir? Biyografisi ve Resimleri
 

Kral Layoşun Hayatı Kimdir? Biyografisi ve Resimleri

Reklam

Kral Layoşun Hayatı Kimdir? Biyografisi ve Resimleri

II.Louis,I I.Lui, II.Lajos.

Macaristanın son büyük kralı Rönesans Dönemi kralı Matthias Corvinusdur. Corvinus, 1456 Nándorfehérvár Kuşatmasında Macar ordularını yöneten derebeyi ve kumandan János Hunyadinin oğludur. Babasının çizdiği çizginin üzerine Osmanlı Devleti ile mücadeler üzerine yenilerini ekledi. Ülke içi reformların yanı sıra ülke topraklarını kuzeye ve güneye genişletmek için yola çıktı. Yönetmiş olduğu ordu Fekete Sereg (Kara ordu) olarak adlandırıldı. 1485 yılında aralarında Viyananın da bulunduğu bir çok yeni yer fethtettiler.

Matthiasın ölümünden sonra, onun yerini alan Kral II. Ladislaus (Lajos) döneminde ülke geçmişteki gibi yönetilemedi. Ölümünden önce bir çok ayaklanma yaşandı. Merkezî otorite zayıfladığından, her dönem ülkeye saldırılar düzenleyen Osmanlının eline büyük bir fırsat geçti. 1521de Belgrad (Nándorfehérvár) elden çıktı ve 1526da Macar ordusu Mohaç Savaşında, tarihindeki en büyük yenilgilerinden birini yaşadı.

Macarların bu kral kumandasındaki kuvvetleri içeriye alınıp topların önüne çekildikten ve gerileri de akıncı ve deli kuvvetleri tarafından çevrildikten sonra 300 topa birden ateş verildi. Macar ordusu karmakarışık bir hale geldi, panik başladı. Bu kola kumanda eden ve yaralanan kral artık bir daha görünmedi. Ordunun avdetinden sonra bataklıkta ölüsü bulunmuş ve Macar krallarının gömüldüğü yer olan İstoni Belgrad (Stuhlweissenburg)a naklolunup gömülmüştür; öldüğünde 20 veya 24 yaşında idi.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?