Manşetler

Buradasın: Haberler » Ekonomi » Kredi kullanacaklar dikkat!
 

Kredi kullanacaklar dikkat!

Reklam

on dönemde konut kredisi ve kredi kartı şikâyetlerindeki artış Sanayi Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Zaman’ın haberine göre, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bakanlık ve Tüketici Hakem Heyetleri’ne yapılan başvuruların artması üzerine vatandaşı, “Bütçenizi aşan kredileri tercih etmeyin.” sözleriyle uyardı. Kredide sadece faiz oranlarının yeterli olmadığını vurgulayan Ergün, diğer masraflara da dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Tüketicilerin gelecekte ödeme zorluğu yaşamamak için ödeme imkânlarını aşan kredi kullanımından kaçınması gerektiğini dile getiren Ergün, “Alacağı eve karar verdikten sonra konut kredisi için önce kendi kaynaklarını kullanmalı. Eğer bu bu miktar yetmiyorsa kredi kullanmaya yönelmelidir. Kredide sadece faiz oranı değil, ödenen komisyon ve masrafları da içeren yıllık maliyet oranına dikkat edilmelidir. Kredi vadesinin uzamasının, toplam maliyeti artırdığı unutulmamalıdır. Geri ödeme için ayrılan tasarruf tutarının her zaman düşebileceği akılda tutulmalıdır.” tavsiyesinde bulundu.

Vatandaşın konut kredisi ve kredi kartında yaşadığı sıkıntıları devlet koridorlarına uğramadan elektronik ortamda şikayet edebileceğini hatırlatan Ergün, yapılan başvuruların takip edileceğini kaydetti. Ergün, “Tüketicilerimiz haklarını kullanmaktan çekinmemeli ve yeni hizmete açtığımız tüketici.gov.tr internet sitemizi daha etkin kullanmalıdır.” dedi.

Küresel krizin etkisiyle kredi kartı borçlarının takibe düşme oranındaki artışı değerlendiren Bakan Ergün, kredi kartı limitinin gelir düzeyine göre belirlenmesi gerektiğini vurguladı. “Vatandaşlarımız, kredi kartından harcama yaparken borçlandığını unutmamalıdır.” diyen Ergün, kredi kartı alırken, kart sözleşmesinin çok iyi okunması gerektiğine dikkat çekti. Bakan Ergün’e göre kredi limiti, yıllık kart ücreti, asgari ödeme miktarı, kredi faizi gibi hususların ne anlama geldiğine iyi bakılmalı.

TÜKETİCİ MAHKEMELERİ DAHA HIZLI KARAR ALACAK

Tüketicilerin yasaların kendilerine tanıdığı hakları kullanmaktan çekinmemesi gerektiğinin altını çizen Ergün, Tüketici Bilgi Sistemi’nin süreci hızlandırdığını söyledi. Sistemin tüketicinin yaptığı başvuruyu ikametinin bulunduğu yerdeki hakem heyetine otomatik olarak yönlendirdiğini aktaran Ergün, şunları dile getirdi: “Raportörler tarafından değerlendirilecek, heyetin gündemine alınarak sonuçlandırılacak, alınan kararlar anında sisteme girilecektir. Tüketicilerimiz bu sistemle evlerinden hiç çıkmadan, devlet koridorlarına hiç uğramadan şikâyet başvurularını yapabilecek, başvurularının durumunu anbean takip edebileceklerdir. Bu sistemle tüketici mahkemelerinin fiziksel ortamda hakem heyetlerinden bilgi ve belge istemelerine gerek kalmayacak, gerekli olan bilgi ve belgeler UYAP’a ‘tek tık’la aktarılacaktır. Böylece yazışmalardan kaynaklanan yaklaşık 20 günlük süre, bundan sonra ‘bir tık’ süresine inecek, tüketici mahkemelerinin karar süresi de kısalacaktır.”

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?