Manşetler

Buradasın: Biyografi » İş Adamı » Mehmet Emin Karamehmet Kimdir? Biyografisi ve Resimleri
 

Mehmet Emin Karamehmet Kimdir? Biyografisi ve Resimleri

Reklam

Mehmet Emin Karamehmet Kimdir? Biyografisi ve Resimleri

Mersin'in Tarsus ilçesinde 1 nisan 1944 tarihinde dünyaya gelmiştir. Eğitimini İstanbul’da Robert Kolejinde gördü. Ardından İngiltere’de Dover Kolejinde ekonomi eğitimi aldı. 1966 yılında ilk iş deneyimini yaşadı ve küçük bir sermaye ile şirket kurdu. Aynı yıl Tarsus Ticaret ve Sanayi Odasına resmi başvuru yaptı.

Böylelikle resmi odanın resmi üyesi oldu. Tarsus’un sanayi açısından elverişli bir ortama sahip olması Mehmet Emin Karamehmet için bir avantajdı. Düşündüğü projeleri uygulama imkanı vardı. Mehmet Emin beyin ailesinin geçmişine bakıldığı zaman üç kuşak öncesine kadar hep sanayi ile uğraşan bir aile olduğu görülmektedir. Tarsus’ta sanayiye adım atan gayrimüslimlerden sonra ilk aile olarak Tarsus’un tarihinde yer edinmişlerdir. Çukurova bölgesinde bulunan Eliyeşil ailesi ile yakın bir münasebetleri vardır.

Evliliklerde de bu münasebeti sürekli görmek mümkündür. 1994 yılına kadar belli sanayi kuruluşlarında ve Çukurova elektrik ile adından söz ettirse de ilk dev projesi turkcell’dir. 1994 krizi ile iflas eden Murat Vargının geliştirdiği Turkcell projesine sıcak bakan belki de tek yatırımcı Mehmet Emin Karamehmet’tir. Murat Vargı bu proje için çok iş adamı ile görüştü. Ama bir sonuç elde edemedi son olarak Mehmet Emin Karamehmet’e giden proje hayat buldu.

Karamehmet’in ne kadar akıllıca bir yatırım yaptığı sonradan ortaya çıkmıştır. Mehmet Emin Karamehmet’in başarısının sırrı ise 15 saat çalışmasıdır. Çok az uyuyan ve boş zamanlarında sürekli kitap okuyan ve uğraşlar bulan bir yapıya sahiptir.

1. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Mehmet Emin Karamehmet Kimdir? Biyografisi ve Resimleri 2. Resmi büyütmek için üzerine tıklaMehmet Emin Karamehmet Kimdir? Biyografisi ve Resimleri
3. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Mehmet Emin Karamehmet Kimdir? Biyografisi ve Resimleri 4.Resmi büyütmek için üzerine tıklaMehmet Emin Karamehmet Kimdir? Biyografisi ve Resimleri

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?