Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Eğitim » Milli Kültür Değerlerimiz Nelerdir?
 

Milli Kültür Değerlerimiz Nelerdir?

Reklam

Milli Kültür Değerlerimiz Nelerdir?

Merhaba arkadaşlar, bu konumuz da çok sık sorulan sorulardan birisini cevaplandırmaya çalışacağız. Okullarda özellikler ödev olarak verilen Milli Kültür Değerlerimiz Nelerdir başlıklı konuyu biraz araştırdıktan sonra aşağıda size sunduğum en mantıklı makaleyi sizlerle paylaşmak, bir nebze de olsa yararınıza bilgiler vermek istiyorum.

 

Milletlerin, tarih boyunca geçirdikleri pek çok sarsıntılı anlardan bile hiç elden bırakmadıkları bir takım değerleri vardır. Bu değerler, fert fert olduğu kadar toplumun bütün katlarında da aynı şevk ve heyecan kaynağı olur. Çünkü bu değerler o milleti meydana getiren bütün kişilerin ve zümrelerin ortak var oluş kaynakları, var oluş sebepleridir.

 
Devletler, başka devlet ve milletlerle olan münasebetlerine hep bu millî değerleri açısından bakmak zorundadırlar. Yeni ortaya çıkan durumları da milletler ve millî değerler çerçevesinde değerlendirip yollarını ona göre çizmek durumundadırlar. Bu millî değerlerin bir kısmı ortaktır. Yani diğer milletler ve devletler de aynı değerlere sahip olmak arzusu besleyebilirler. O değerlerin yanında bir takım millîlik vasfı taşıyan pek çok özel değerler vardır. Türk milleti olarak bizim millî değerlerimiz, vatan sevgisi, bayrak, millî marş, istiklal, dinî inançlarımız, gelenek ve göreneklerimiz, yakın tarihimizde geçirmiş olduğumuz mücadeleler, devlet ve millet büyüklerimiz, tarihî kişiliklerimiz vb. sayılabilir.Bu eserde bizim üzerinde durmak istediğimiz millî değerler; İstiklâl Marşı’dır.
 
 Ne zaman bir bayram yapsak, ne zaman bir millî heyecan duysak hemen İstiklâl Marşı söyleriz. onu söylerken de tüylerimiz diken diken olur. Yapılan milletler arası karşılaşmalarda, sporcularımız birincilik kürsüsüne çıktıklarında İstiklâl Marşı’nın söylenişinin ne kadar gurur verdiğini hepiniz bilirsiniz. İstiklâl Marşı bizim millî gururumuzdur.İstiklâl Marşı’nı incelerken, onun yazılmasına vesile olan olayları, Türk milletinin gösterdiği kahramanlık ve azmi, millî birliği, dayanışmayı; onu yazan ve yazdıran manevî gücü, millî ruhu da açıklamak durumundayız. Çünkü İstiklal Marşı’nın anlaşılması bunların da anlaşılmasına bağlıdır.

 

Madde madde milli kültür değerlerimiz:
Milli Kültürün Unsurları Ve Öğeleri 

  • - Dil 
  • - Din 
  • - Eğitim 
  • - Ekonomi 
  • - Teknoloji 
  • - Sosyal Kurumlar 
  • - Örf ve Adetler 
  • - Değerler ve tutumlar 
  • - Estetik sanatlar (Grafik ve plastik sanatlar, folklor, müzik, dans, tiyatro) 
  • - Semboller, Tabular ve Törenler

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?