Manşetler

Buradasın: Türkiye » Muğla » Muğla Dalyan Gezilecek ve Görülmesi Gerekilen Yerler
 

Muğla Dalyan Gezilecek ve Görülmesi Gerekilen Yerler

Reklam

Muğla Dalyan Gezilecek ve Görülmesi Gerekilen Yerler

Muğla şüphesiz ki Türkiye'nin turistik yerlerinin başında gelen bir ilimizdir. Muğla'nın ilçeleri ve turistik yerleri özellikle sıcak hava ve deniz olması dünya'nın her yerinden gelen turistleri karşılamakta. 

Yerli ve yabancı turistleri her yıl geldiği Muğla ilimizin gezilecek yerlerini öğrenmek istemez misiniz ? Bu bilgiyi biraz araştırdıktan sonra Muğla'nın Dalyan ilçesinde gezilebilecek ve görülebilecek yerleri sizlere sunmak istiyorum..

Köyceğiz ilçesi sınırları içerisinde yer alan, Köyceğiz Gölünü denize bağlayan kanal ve bu kanalın denize yakınlaştığı alanda oluşan deltalık bir bölge, bu bölgenin önünde bulunan kumsal alandan oluşan Dalyan, tektonik kökenli bir beldedir.

Dalyan, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı bir belde. Köyceğiz Gölü dalyanı (Türkiye genelinde, kısaca Dalyan denir) bu beldede yer alır.

Dalyan, Köyceğiz Gölü ile Akdeniz’i birleştiren ana kanal üzerinde bulunur. Dalyan kanalının denize ulaştığı yer olan İztuzu plajı deniz kaplumbağaları olan Caretta Caretta’ların yumurtalarını bıraktıkları kumsallardan biridir. Kaunos antik kenti de Dalyan’dadır. Beldenin 8.000 dolayında nüfusu vardır. Pek çok ünlü turizm merkezine yakın olmasına rağmen turistik açıdan nispeten daha az gelişmiştir. Bunun sebebi, Dalyan’ın ana yoldan 12 km içeride bulunmasıdır. Adından anlaşılabileceği gibi geçmişte Dalyan’ın önemli geliri balıkçılıktı, pamukçuluk ikinci sırada yer alıyordu. Günümüzde en önemli iktisadi faaliyet turizmdir. Dalyan’da 100′ün üzerinde konaklama yeri, 20′nin üzerinde lokanta, birçok seyahat acentesı ve alışveriş yerleri bulunur.Dalyan’a gelip de deltada tekne turu yapmadan dönmek olmaz. Doğa harikası Dalyan deltasının nefes kesici panoramasını, dev bir labirentin içindeymişsiniz yada yukarıdan bakıldığında dünya haritası üzerindeymişsiniz hissini veren sazlıkların büyüsünü yaşamadan, doğayla iç içe olmak nedir sorusuna kesin bir yanıt veremezsiniz.

Sazlıklar arasında tekne yol alırken yanı başınızda yükselen yalçın kayalıklı dağların ihtişamı size doğanın burada tüm cömertliğini sunduğunun bir kanıtıdır adeta.180 çeşit kuş türünün yaşadığı sazlıkta aniden karşınıza çıkıp size balık yakalamak nasıl olur gösterisi sunan, uzun gagalı, rengarenk kuşun adı yalıçapkını. Dünyanın pek çok yerinden gözlemciler bu tür nadir görülen kuşları görmek için Dalyana geliyorlar. Su o kadar duru ki kanalda yüzen balıkların yolculuk boyunca tekneye eşlik edişini izleyebilirsiniz.Nehrin üzerine kurulu bar, restoran, cafe gibi yerler tek katlı ve manzarayla uyum içinde. Tabi en güzel manzaralardan biri ise İztuzu tarafına doğru giderken sağda kalan tarihi Kral mezarları. 3000 yıldır ayakta duran ihtişamlı görüntüsü karşında insanın nutku tutuluyor. Kral mezarlarında önceden dolaşmak serbestmiş ama son zamanlarda yapılan tahribat nedeniyle son 4 yıldır kral mezarlıklarında dolaşmak yasaklanmış.

Ayrıca aşağıdaki video'dan da tanıtımını izleyebilirsiniz.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular