Manşetler

Buradasın: Sağlık » Şifalı Bitkiler » Nane ve Nane Yağının Faydaları
 

Nane ve Nane Yağının Faydaları

Reklam

Nane ve Nane Yağının Faydaları Yemeklerde baharat olarak kullandığımız, kış aylarında nane-limon çayı olarak kullandığımız, sakızlarda da yaygın bir şekilde kullanılan nanenin önemli faydaları bulunuyor.

Nanenin Faydaları

İştah açar. Sinirleri yatıştırır ve vücuda rahatlık verir. Strese ve baş ağrısına iyi gelir. Spazm ve kalp çarpıntısı riskini azaltır. Ateşi düşürür. Sindirim sistemi ve mide için çok faydalıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. Ülsere ve mide yanmasına iyi gelir. Kusmayı, mide bulantısını ve ağrısını önler. Grip, bronşit gibi soğuk algınlıklarında ve öksürükte faydalıdır. Diş ağrısını ve ağız kokusunu giderir. Anne sütünü arttırır. Sinirsel iktidarsızlığa iyi gelir.

Nane Yağının Faydaları

Alternatif tıpta kullanılan bitkisel yağlardan biri de nane yağı. Özel yöntemle üretilen nane yağı başta solunum yolu rahatsızlığı olmak üzere birçok hastalığa iyi geliyor. Almanya’da 54 yıldır kullanılan nane yağı, yapılan laboratuvar araştırmalarında baş, diş, romatizma ağrıları, kas rahatsızlıkları, hazımsızlık ve migren gibi birçok sağlık probleminde tedavi amaçlı kullanılıyor. Mide bozukluğu, gaz ve hazım hastalıklarında ise karın yağ ile ovulduktan sonra bir iki damla yağ, bir şeker parçasına damlatılarak alınır veya bir bardak ılık suya karıştırılarak içiliyor.


Nane Yağını Nerden Bulabilirim?

 Avrupa’da China Oel adı verilen nane yağını aynı isimle ülkemize Pronova Gıda Şirketi getirmiş. Bir aylık, 6 aylık ve 1 yıllık şişelerde piyasaya sürülen ürün eczanelerde bulunuyor.

Ve eklemek istiyorum nanenin kendisinden çok yağının oldukça faydası var. Tayvan’da yapılan bir araştırmaya göre, yemeklerden 15-30 dakika önce içilen nane yağı kapsülü karındaki şişkinliği, gazı ve gurultuyu önemli ölçüde azaltıyor. Bazı vakalarda ise karın ağrısının azaldığı ya da tamamen ortadan kaybolduğu belirtildi.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?