Manşetler

Buradasın: Sağlık » Ağız ve Diş Sağlığı » Nefes ve Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi
 

Nefes ve Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Reklam

Nefes ve Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Günümüzde karşılaştığımız en küçük ama en çok sorun yaratan problemlerden biri de nefes ve ağız kokularıdır. Kimi zaman sosyal bir problem olarak gördüğümüz ve kimi zaman da psikolojik soruna dönüşen nefes ve ağız kokularından dolayı insanlar ile iletişim kurmakta güçlük çekmekteyiz.

Ülkemizde ve dünyada Nefes ve ağız kokularını ortadan kaldırmak için kesin çözümler aranmaktadır. Ağız Kokusu yani Halitosis dediğimiz sorun patolojik veya fizyolojik olabilmektedir. Fizyolojik sorunlara ağız ve ağız yolunda yuva yapmış bakteriler sebebiyet vermektedir. Patolojik sorunlar da genellikle diş hekimi tedavilerinde tespit edilmektedir. Peki bu nefes ve ağız kokularının sebepleri nelerdir?

Özellikle sinüs ve akciğer bölgelerinden kaynaklanan bir enfeksiyon ağız kokusunda büyük etki yaratmaktadır. Bunun dışında şeker hastalığında, böbrek ve karaciğer yetmezliğinde, metabolizma bozukluklarında ağız kokusu şikayetleri alınmaktadır.

Ağız ve Nefes kokularının önüne geçmek için de bir çok çözüm önerisi getirilmiştir. Bunlardan bazılarını günlük olarak yapabileceğimiz türdendir. Ağız kokusunda dikkat edilmesi gereken en önemli bölgeler dişlerimizdir. Bu yüzden diş ve diş etlerimize özen göstermeli, diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Ağzımızda bulunan protez ve köprüler de düzenli olarak kontrol edilmelidir. Bunun dışında sakız çiğnemeyi alışkanlık haline getirebilir böylece pis kokuyu, temiz sakız kokusu ile kapatabilirsiniz. Bunun dışında tarçın maddesini kullanarak ağız kokusunu engelleyebilirsiniz. Sigara içiminden kaçmak da ağız kokusunu engellemede en büyük etkileri yaratan önerilerden biridir.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?