Manşetler

Buradasın: Dinimiz İslam » Dini Bilgiler » Oruçluyken oje sürmek günah mı
 

Oruçluyken oje sürmek günah mı

Reklam

Oruçluyken oje sürmek günah mı

Bu yazımızda başlıktan da anlayacağınız gibi Oruçlu iken oje sürmenin günah olup olmadığını sizlerle paylaşağız. Oje sürmek veya makyaj yapmak dinimizce günah değildir fakat bununda belirli bazı kısıtlamaları vardır. Allah kadınları süslenmeye meyilli olarak yaratmıştır. Bir bayan makyaj yapabilir, saçlarını boyayabilir fakat bunu gerkese göstermemelidir. Yani herkese çekici ve güzel görünmemelidir.

Kadın bu süslerini kimlere gösterebilir, kimlere gösteremez? Bu sorunun cevabı için Kur’an-ı Kerim’in 24. suresi olan Nur suresinin 31. ayetinin mealini okuyunuz. O ayetin mealini okuyunca kimlerin yanında makyajlı ve başı açık dolaşabileceğinizi görebileceksiniz. Allah Teala şöyle buyurmuştur:

“Mümin kadınlara da söyle gözlerini sakınsınlar; edep yerlerini ve çevresini örtsünler. Görünen kısım dışındaki süslerini açmasınlar. Başörtülerini yakaları üstüne kadar indirsinler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, elleri altında bulunan esirler, ele bakar hale gelmiş ve erkekliği kalmamış kimselerle kadınların edep yerlerinin farkına varamamış çocuklar dışında hiç kimseye süslerini açmasınlar…” (Nûr, 24/31)

İslam bir dindir ve bu dinde kuralları koyan Allah’tır. Dindarlara düşen ise Allah’ın koymuş olduğu bu kurallara uymaktır. Bir Müslüman bayanın örtünmesi, süslenmesi ve hatta yürüyüşünün nasıl olacağı bile Allah tarafından belirlenmiştir. Yukarıda mealini verdiğimiz ayette bu, açık bir şekilde görülmektedir.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?