Manşetler

Buradasın: Biyografi » Osmanlı Devlet Adamı » Pargalı İbrahim Paşa Kimdir? Hayatı
 

Pargalı İbrahim Paşa Kimdir? Hayatı

Reklam

Pargalı İbrahim Paşa Kimdir? Hayatı Pargalı Damat İbrahim Paşa (1493-15 Mart 1536) Kanuni Sultan Süleyman saltanatı döneminde 1523-1536 yılları arasında sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

Bugün Yunanistanda kalan Parga yakınlarındaki bir köyde doğdu. 6 yaşında İstanbula getirildi. Kanuninin şehzadeliği sırasında Manisada onun maiyetinde bulundu. Kanuni İbrahim Paşayla beraber yemek yer, yan yana konmuş yataklarda beraber yatar kalkardı.Kanuni padişah olduktan sonra onunla birlikte İstanbula geldi ve Osmanlı Devletinde çeşitli görevlerde bulundu.

1521de Belgradın Fethinde görev aldı. 1522de Rodos seferine katıldı. 1523te o zamanki usullere aykırı bir şekilde sadrazamlığa getirildi. 1524te Kanuninin kızkardeşi Hatice Sultan ile evlendi. Mısırda asayişi sağlamakla görevlendirildi ve kendisine Mısır Beylerbeyi unvanı verildi. Macaristan seferine katıldı ve Mohaç Savaşının kazanılmasında önemli rol oynadı.

Daha sonra Anadoludaki isyanları bastırmakla görevlendirildi. Anadoluda aldığı tedbirlerle isyanları sona erdirdi. I. Viyana Kuşatması ile sonuçlanan 2. Macaristan seferine katıldı. Avusturya İmparatorunu Osmanlı Sadrazamına eşit sayan 1533 tarihli İstanbul Antlaşmasının müzakerelerini yürüttü. Safevilere karşı düzenlenen Irakeyn seferine katıldı. Tebrizi aldıktan sonra Kanunini kuvvetleri ile birleşti ve Bağdatın fethinde görev aldı.

Pargalı, frenk, damat, makbul ve maktul lakaplarıyla anılan İbrahim Paşa, Irakeyn Seferi sırasında yaptığı bazı uygulamalar sebebiyle Padişahın güvenini kaybetti. Bazı tarihçilere göre Kanuninin eşi Hürrem Sultan ve defterdar İskender Çelebinin kötülemelerinin de bunda etkisi oldu. 15 Mart 1536 akşamı Kanuni her zamanki gibi İbrahim Paşayla akşam yemeği yedi. Ertesi sabah cesedi sarayın önünde boğulmuş olarak bulundu. Yaygın inanış, Hürrem Sultanın padişah üzerindeki nüfuzu bakımından kendisine rakip olarak gördüğü için öldürttüğü, hatta bizzat kendisinin öldürdüğüdür.

13 sene sadrazamlık yapan ve Farsça, Rumca, Sırpça ve İtalyanca bilen İbrahim Paşa, bugün Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılan İbrahim Paşa Sarayından başka, İstanbul Mekke Selanik, Hezergrad (Razgrad) İbrahim Paşa Camii ve Kavalada Cami Mescid Mektep Medrese Zaviye Hamam ve Çeşme gibi eserler inşa ettirmiş ve bunlara vakıflar tahsis ettirmiştir.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular