Manşetler

Buradasın: Dinimiz İslam » Dini Bilgiler » Peygamber Efendimizin Çocuklara Karşı Sevgisi Nasıldı?
 

Peygamber Efendimizin Çocuklara Karşı Sevgisi Nasıldı?

Reklam

Peygamber Efendimizin Çocuklara Karşı Sevgisi Nasıldı?

Peygamber Efendimizin çocuklar ile ilgili kısa anıları ve çocuk sevgisi.

Yeni doğan çocuğa isim koymak veya dua etmesi için Peygamber’in (s.a.a) yanına getirdiler. Çocuk Peygamber’in (s.a.a) üzerini necis etti. Çocuğun annesi ve yanındakiler üzüldüler. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurdu: Çocuğu serbest bırakın ben elbisemi yıkarım ama sizin bağırmanız onu korkutabilir.
Peygamber (s.a.a) çocuklara selam verirdi ve onları isimleriyle saygılı bir şekilde çağırırdı.
Kız çocuklarına özen gösterilmesini istiyordu. Bu nedenle kadına değer vermek en iyi olandır. Özellikle cahillik döneminde kızların aşağılandığı ve yok sayıldığı vakit onlardan birine kızı olduğu haberi verildiğinde çok kızar ve yüzü simsiyah olurdu.
Evet, kız çocuğunu bir utanç vesilesi olarak bilinen cahillik döneminde Peygamber (s.a.a) şöyle buyurdu:
Sizin en hayırlı evlatlarınız kızlarınızdır. Kadının hayra olan alametlerinden birisi ilk çocuğunun kız oluşudur.

Bir gün Resul-i Ekrem (s.a.a) sahabesiyle birlikte oturuyordu. Adamın biri gelip sahabeye kız çocuğu olduğu müjdesini verdi. Bu haberi alan sahabe çok üzüldü. Bunu gören Peygamber (s.a.a) şöyle buyurdu: “Yeryüzü onun yaşaması, gökyüzü ona gölgelik için yaratılmıştır, onun rızkını ise rabbi vermektedir. Sen neden üzüldün? O güzel kokan bir güle benzer onu koklayasın.”‌ Adamın biri Peygamber’in huzurunda şimdiye kadar çocuğunu hiç öpmediğini söyleyince, Peygamber (s.a.a) şöyle buyurdu: “Senin ne kadar katı yürekli olduğunu göstermektedir.”‌

Resul-i Ekrem (s.a.a) çocuklara karşı son derece adaletle davranmak hakkında şöyle buyuruyor:
“Birinin gözü önünde başkasını öptüğünüzde onu da öpmeniz gerekir.”‌

Bir gün Peygamber (s.a.a) kâseden su içtikten sonra bir miktar su kaldı bunu gören bir çocuk: Ey Allah Resulü o kalan suyu bana verin dedi. Birkaç yaşlı adamda: Ey Allah resulü teberrük niyetiyle o suyu bize verin dediler, Allah resulü şöyle buyurdu: “Su hakkı çocuğundur.”‌ Daha sonra çocuğa dönerek buyurdu: “Büyüklere suyu verebilir miyim?”‌ Çocuk hayır deyince Peygamber suyu çocuğun kendisine verdi.

Mute Savaşından sonra Cafer’i Tayyarın çocuğunu kendi bineğine bindirdiği halde İslam ordusunu karşılamaya gitti. Mescide girerek kürsüye çıkıp Cafer’in fazileti hakkında konuşurken çocuk kürsünün basamağına çıkıp oturdu. Konuşmadan sonra çocuğu kucaklayıp dizinin üstünde oturttu ve başını okşamaya başladı.
İmam Caferi Sadık (a.s) şöyle buyuruyor: Bir gün Peygamber (s.a.a) öğle namazının son iki rekâtını sünnetini yerine getirmeden kıldı. Namazdan sonra acele etmesindeki sebebi sorduklarında şöyle buyurdu: Küçük çocuğun ağlama sesini duymadınız mı?
Bir gün Peygamber (s.a.a) secdelerinden birisini çok uzun tuttu. Namazdan sonra bazıları dedi: Ey Allah Resulü secde de vahiy geldiğini düşündük buyurdu: Secde de iken torunum Hasan omuzuma binmişti onun inmesini bekliyordum.
İmam Hasan ile İmam Hüseyin (a.s) Peygamber’i (s.a.a) gördüklerinde selam verirdi. Peygamber’de (s.a.a) onları kucaklayarak sırtına bindiriyordu.
Peygamberin Yanındaki Çocuklar
Peygamber efendimiz, her zaman çocuklara şefkatle davranır ve sevgisini onlardan esirgemezdi, öyle ki çocukların oyununa katılır onlarla birlikte oynardı ve çoğu zaman peygamberi yeni gören insanları şaşkın bırakırdı.
Bir hadiste Peygamber efendimizin çocuklara olan sevgisi şöyle anlatılıyor: Namaz vaktiydi ve millet camide saf tutmuş Resulullah’ın gelip namaz kıldırmasını bekliyorlardı, ancak uzun bekleyişlerden sonra peygamberin gelmediğini gören sahabeler endişelenmeğe başlamışlar ve birkaç kişi görevlendirerek Resulullah’ın neden geciktiğini araştırmak üzere camiden çıkıp peygamberin evine doğru gitmeğe başlamışlar ancak Resulullah’ı caminin arkasında, çocuklarla oynarken görmüşler. Peygamber efendimizi (oyun icabı) bir deve gibi çocukları birer birer sırtına bindirip gezdirdiğini gören sahabeler ilk önce ne yapacaklarını şaşırmışlar ancak daha sonra peygamber efendimize yaklaşıp “ya Resulullah millet namaz için sizi camide bekliyor” demişlerdir. Bunun üzerine Peygamber efendimiz, çocuklara dönerek şöyle buyurmuştur: Çocuklar, devenizi kaç cevizle değiştiriyorsunuz? Her birisi bir rakam söylemiş. Peygamber efendimiz de sahabeye dönerek şöyle buyurmuştur: Çocukları duydunuz, şimdi gidin de ceviz getirip beni alın.

Peygamber Efendimizin Çocuklarla İlgili Hadisleri
Cennet Çiçeği.
Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor: Salih evlat, cennet çiçeklerinden bir çiçektir.
Çocuğa Saygı.
Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor: Allah’ın mağfiretini kazanmak istiyorsanız, çocuklarınıza saygı gösterin ve onlara edep öğretin.
Sevgi ve Ahde vefa.
Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor: Çocuklarınızı sevin ve onlara şefkatle davranın, onlara bir söz verdiğinizde ise onu yerine getirin zira çocuklar, sizin onlara rızık verdiğinizi zannediyorlar.
Adalet.
Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor: Size, iyiliklerde adilce davranılmasını istediğiniz gibi, siz de çocuklarınıza karşı adilce davranın.
En Güzel Miras.
Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor: Hiçbir baba evladına, Edepten daha güzel bir miras bırakmamıştır.
Bereketsiz Ev.
Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor: Çocuksuz evde bereket de olmaz.
Çocuğu Öpmek.
Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor: Çocuklarınızı çokça öpün, zira her öpücüğünüzün Allah katında bir sevabı vardır.
Çocuğa Şahsiyet vermek.
Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor: Çocuğunuzu saygıyla sesleyin, toplumda ona yer açın ve ona karşı yüzünüzü asmayın.
Çocuk Dili.
Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor: Bir çocukla karşılaştığınızda, onunla çocuk diliyle konuşun.
Din Eğitiminin karşılığı.
Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor: Bir çocuğa La İlahe İllellah dedirtecek kadar eğiten kişiyi, Allah, hesaba çekmeyecektir.
Yerinde Durmayan Çocuk.
Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor: Çocuğun asi ve aşırı hareketli olması onun büyüklüğündeki aklının çokluğunu gösteriyor.
Üç Önemli Eğitim.
Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor: Çocuklarınızı üç huy üzerine terbiye edin: Peygamberinizin sevgisi, Ehl-i Beyt’in sevgisi ve kuran okuması.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?