Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Kitap Özetleri » Pierre Loti Aziyade Çizgi Romanı Hakkında Bilgi
 

Pierre Loti Aziyade Çizgi Romanı Hakkında Bilgi

Reklam

Pierre Loti Aziyade Çizgi Romanı Hakkında Bilgi Çizgi Roman Dünya Klasikleri Serisi Bir İstanbul Aşığı İle Devam Ediyor..

AZİYADE

Fransız ve dünya edebiyatının usta kalemi Pierre Lotiden

Selanikten İstanbula uzanan bir aşk öyküsü

NTV Yayınlarının Çizgi Roman Dünya Klasikleri serisi AZİYADE ile devam ediyor. Pierre Lotinin İstanbulda geçen romanı hem bir kadına hem de bir diyara duyulan aşkı anlatıyor…

Louis Marie Julien Viaud, nam-ı diğer Pierre Lotinin yazma merakı okul yıllarında başladı. 15 yaşındayken Deniz Harp Okuluna gitmek için evinden ayrılıp Parise giden Loti, yalnızlıktan kurtulmanın yolunu yazmakta buldu. 1866 yılının Kasım ayından itibaren tutmaya başladığı bu günlük yazarlık serüveninde hayli önemli rol oynadı. Zira Pierre Loti, otobiyografik unsurlar barındıran hemen bütün kitaplarını günlüklerinden yola çıkarak kaleme aldı.

1872 yılında Fransız donanmasına katılan Pierre Lotinin gemisi önce Tahiti, ardından da Senegale uğrar. Tahitide Kraliçe VI. Pomanénin huzuruna çıkılır. İşte bu ilk seyahatte kraliyet ailesi bu genç subaya yıllar sonra yapıtlarını imzalayacağı Loti lakabını takar.

Tahitiden Senegale, Mısırdan Çine, Hindistandan Amerikaya kadar birçok ülkeyi gezen; gördüğü yerler arasında sadece ve sadece İstanbulu ikinci vatan olarak benimseyen Pierre Loti, yaşadığı sürece yedi kez ziyaret ettiği İstanbulda bugün yalnızca yapıtlarıyla değil, adını taşıyan tepeyle de ölümsüzleşti.

Aziyade ile, bir Türk asilzadesinin haremindeki o genç kadınla 1877de karşılaştı. Kısa ama çılgınca bir aşk yaşadılar. Neden sonra yeniden İstanbula döndüğünde genç kadının kahrından öldüğünü öğrendi. Kalbinden asla atamadığı kadının yüce hatırasına duyduğu saygının gereği olarak 1879da AZİYADEyi, 1892de ise Fantome dorient / Doğudaki Hayaleti yayınladı.

AZİYADEden sonra ikinci romanı Rarahu ya da Tahiti adıyla da bilinen Le Mariage de Loti, ardından da üçüncü kitabı Le Roman dun Spahi / Bir Sipahinin Romanı geldi. 1886da yayınlanan ve en beğenilen romanı Pêcheur d’Islande / İzlanda Balıkçısı ise Lotinin tanınan ve okunan bir yazar olmasını sağladı.

Fransız ve dünya edebiyatının usta kalemi Pierre Lotinin bu eserini Franck Bourgeron uyarladı ve çizdi. NTV Yayınları Dünya Klasikleri serisi bir İstanbul âşığı ile devam ediyor.

SERİNİN DİĞER KİTAPLARI

MACBETH,

DAVA,

FRANKENSTEIN,

SUÇ ve CEZA,

MADAM BOVARY

SAVAŞ VE BARIŞ

Çizgi Roman Dünya Klasikleri, kitapçılardan 12,5 TLye, internet yoluyla ntvyayinlari.com adresinden ve 0212 304 08 92 numaralı çağrı merkezinden indirimli temin edinilebilir.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?