Manşetler

Buradasın: Sağlık » Genel Sağlık » Polen Alerjisi Nedir? Çaresi Tedavisi
 

Polen Alerjisi Nedir? Çaresi Tedavisi

Reklam

Polen Alerjisi - Polen Alerjisi nedir - tedavisi nasıl yapılır.

Bahar geliyor,birçok alerjik sorunları da beraberinde getiriyor.Alerjik astım ve rinit tanısı konmuş kişilerde öksürük,nefes darlığı,gözlerde sulanma,hapşırık krizi gibi yakınmaların oluştuğu görülür.Kan testi ile yapılacak alerji testi de polen alerjisini teşhis etmekte kullanılabilir.Çocuklar ile erişkinlerin alerjik belirtilerinin farklı olabileceğini, bu yüzden özellikle çocukların mutlaka alerji uzmanına götürülmesi gerekmektedir.

Polen alerjisi
Polen veya daha sık bilinen adıyla çiçek tozları,üreme amacıyla böceklerle ve rüzgarla taşınır.Polenler açık kalan pencere veya kapılardan evimize girerler.Astımdan daha çok alerjik rinit problemlerini arttırır.Yüksek binalarla çevrili yerleşim alanlarında deniz kenarlarına oranla daha fazla bulunurlar.Bu yüzden şehir yaşamı polenlere maruz kalma açısından daha risklidir.

Korunabilmek için yapılabilecekler:
Ev kapı ve pencelerinin kapalı tutmak,ev ve arabanızda polen filtresi bulundurmak,polenlerin yoğun olduğu sabah erken saatlerde mümkünse dışarı çıkmamak,tatil için deniz kıyısındaki yerleri tercih etmek,güneş gözlüğü kullanmak,dışarıdan gelindiğinde saça yapışmış olan polenlerden kurtulmak için duş almak ve kıyafetleri yatak odasının dışında bekletmek olacaktır.Ayakkabılarınızı evinize almayın.Polen olan ortamlarda maske kullanmakta bir çeşit korunmak için faydalı olacaktır. Doktorunuz size en yararlı ilaçların seçiminde yardımcı olacaktır.

Tedavi

Alerji ilaçlarının önleyici tür ilaçlar olduğunu ve tam etkisini göstermesi için aradan 1-2 haftanın geçebileceğini bilmeniz önemlidir. Ilaçların tüm mevsim boyunca düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Bu, polen yoğunluğunun düşük olduğu zamanlardaki alerji belirtilerinin kaybolduğu anlar içinde geçerlidir. Rahatsızlıkların tütün dumanı, eksoz, toz, parfüm, rüzgar, ısı değişiklikleri, enfeksiyonlar,duygusal ve hormonal etkenler, ve alkolün etkisi altında oldukça kuvvetlenip artabileceğini bilmeniz çok önemlidir.
Yüzmek,göğüs kafesi çevresindeki solunum kaslarını güçlendirdiğinden,astımlı hastalar için tavsiye edilir.Ancak deniz veya açık havuzlar tercih edilmeli. Çünkü kapalı havuzların temizliğinde kullanılan kimyasallar solunum zorluğuna sebeb olabilirler. Eğer alerjik şikâyetler ilaçlarla geçmiyorsa ve giderek artıyorsa aşı tedavisi (immunoterapi) uygulanır.Bu aşıların içinde alerjiye neden olan alerjenler vardır. Çok az miktarlardan başlanarak giderek artırılan miktarlar aşı ile vücuda verilir. Bu alerjenlere karşı vücudun bağışık hale gelmesi sağlanır. Bu enjeksiyonlarla vücutta antikorlar oluşur, bunlar alerjenleri engeller. Tedavi süresi 4-5 yıl sürer.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?