Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Genel Bilgiler » Polis teşkilatının armasındaki çift başlı kartal neyi simgeler
 

Polis teşkilatının armasındaki çift başlı kartal neyi simgeler

Reklam

Polis teşkilatının armasındaki çift başlı kartal neyi simgeler Polis armasındaki simgelerin neyi temsil ediyor polis armasındaki çift başlı kartal polis armasındaki çift başlı kartal ne demek

Üzerinde ay yıldız, defne dalı ve çift başlı kartal figürü yer alan polis armasındaki figürler, özgürlük, bağımsızlık, güç, kudret, başarı, ün, şan, şöhret ve görkem gibi birçok anlam ifade ediyor.

Bu yıl 163. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Türk Polis Teşkilatının armasında yer alan her detay, ayrı değerleri simgeliyor ve tarihsel bilgi içeriyor.
Türk polis armasındaki “sekiz köşeli yıldız”, ilk defa Sultan Abdülaziz (1861-1876) tarafından “Nişan-ı Osmani Şemsesi” adıyla, devlet hizmetinde üstün başarılar göstermiş olan kişilere iftihar ve imtiyaz olarak verilen bir madalya şeklinde çıkartıldı. Bu “sekiz köşeli yıldız” daha sonra Türk polisinin amblemi oldu.
Yıldızın etrafını saran “defne dalı” da başarı, ün, şan, şöhret ve görkemi temsil ediyor.
Amblemin en alt bölümündeki “çift başlı kartal” ise Selçuklu Devletinin (1040-1157) simgesi. Kartalın başlarından biri doğuya, diğeri batıya bakıyor ve doğu-batı hakimiyetini ifade ediyor. Ayrıca, “çift başlı kartal” güç, kudret, özgürlük ve bağımsızlık anlamlarına geliyor.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?