Manşetler

Buradasın: Sağlık » Cinsellik » Prostat nedenleri belirtileri ve tedavisi
 

Prostat nedenleri belirtileri ve tedavisi

Reklam

Prostat nedenleri belirtileri ve tedavisi

Prostat erkeklere has bir hastalıktır. İdrar kesesinin altında yer alan ve idrar borusunu çevreleyen bir salgı bezidir. Prostat hastalıkları genel olarak üç başlık altında toplanmaktadır. Bunlar prostat iltihaplanmaları, iyi huylu prostat büyümeleri ve prostat kanseridir. Prostat iltihaplanmaları genel olarak genç erkeklerde görülürken Prostat kanseri ve iyi huylu büyümeler ise orta yaş ve üzer erkeklerde görülür.

Prostatın genel nedenlerine bakacak olursak prostat iltihaplarının büyük bir çoğunluğu bakteriler ile olmaktadır. Vücuda giren bu bakteriler bir süre sonra enfeksiyona dönmektedir. Ayrıca prostat iltihabı kronik prostat ve akut prostat iltihabı olmak üzere iki çeşide ayrılmaktadır. Kronikleşmiş prostat tedavilerinde antibiyotik kullanımı gerekmektedir. Bu antibiyotiğin ne kadr zaman ve hangi dozlarda kullanılacağına ise uzman doktor karar vermelidir. Genel olarak antibiyotik kullanımı 3 – 5 hafta olarak sürebilmektedir.

Bu 5 haftalık süreç içerisinde hasta % 100 iyileşecek diye bir genel yargıda bulunamayız. Prostat hastalığının tekrar etme riski bulunmaktadır. Böyle bir durum ile karşılaşılacağı zaman ilaç tedavisi hem doz olarak hem de süre olarak arttırılmaktadır. Belli bir noktadan sonra Ameliyat seçeneği de vardır. Ama ilaç tedavisinin çözüm üretmeyeceğinden emin olmak gerekir. Prostat hastalığının kansere dönüşeceği gibi bir yanlış algı vardır. Bu konuda hastaların rahat olmaları gerekir. Çünkü ikisi çok farklı nedenler ile olmaktadır. Son yıllarda çok gelişen tedavi yöntemleri ve operasyonlar ile olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Daha detaylı bilgi için mutlaka bir doktora başvurmanız önemle rica olunur.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular