Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Genel Bilgiler » Psikolog olmak için hangi okulları okumak gerekir?
 

Psikolog olmak için hangi okulları okumak gerekir?

Reklam

Psikolog olmak için hangi okulları okumak gerekir?

Ben psikolg olmak istiyorum hangi derslere ve bolume gitmem gerekiyor lise 1 ogrencisiyim yardim eder misiniz.?

TANIM 
 

İnsan ve hayvan davranışlarının yapı ve süreçlerini, gözlem ve deney gibi bilimsel yöntemleri kullanarak inceleyen, davranış bozukluklarının ve gelişim sorunlarının teşhis ve tedavisi yönünde faaliyetlerde bulunan kişidir. 

GÖREVLER 
 

- İnsanlarda görülen normal ve normal dışı davranışları; düşünme, öğrenme, duygu ve heyecan gibi insanın psikolojik süreçlerini inceler, 
- İnsan ve hayvan davranışlarının fizyolojik nedenleri konusunda araştırmalar yapar, 
- İleri derecede davranış bozukluklarının tanı ve tedavisine yönelik çalışmalarda (psikoterapi) bulunur. Hafif uyum sorunlarının çözümlenmesine yönelik danışmanlık yapar, 
- Genel olarak psikolojik gereksinimleri ve sorunları saptar. Çözüm yollarını araştırır, 
- Bireylerin mesleki uyumlarının, kişiler arası iletişim becerilerinin geliştirilmesine çalışır. 
 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER 
 

Çeşitli tipte zeka, yetenek, kişilik testleri, ilgi envanterleri, tutum ölçekleri, görüşme, kayıt tutanakları ve formlar, istatistik tabloları ve anketler. 


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER 

Psikolog olmak isteyenlerin; 
- Üst düzeyde genel ve sözel yeteneğe, 
- Aritmetik akıl yürütebilme, 
- Mantıksal bağlantıları kurabilme, 
- Soyut düşünebilme ve düşünceleri söz ve yazı ile ifade edebilme yeteneğine sahip, 
- Başkalarının duygularını anlayabilen, başkaları ile iyi iletişim kurabilen, 
- Tutarlı, sabırlı, hoşgörülü, 
- İşbirliğine açık 
kimseler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 

Psikologlar büro, hastane, okul gibi kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışırken öncelikle danışanla (hasta, sorunlu kimseler, öğrenci, işçi, işveren vb.) ve bu kimselerin yakınlarıyla iletişimde bulunurlar. İletişimde bulundukları diğer meslek elemanları çalıştıkları kuruma göre değişir. 
 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 
 

Ayrıca, “Psikoloji Bölümü” bölümü mezunları Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan /açılacak pedagojik Formasyon programını başarı ile tamamlayanlar, lise ve dengi okullarda Psikoloji Öğretmeni olabilirler. 

Psikologlar; hastane, poliklinik ve ruh sağlığı merkezlerinde, çocuk yuvalarında, kreş ve huzurevlerinde, okullarda ve ıslahevlerinde, kitle iletişimi ile ilgili kurum ve kuruluşlarda, propaganda ve kamuoyu araştırma merkezlerinde çalışabilirler. Psikoloji Bölümünü bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler. 
öğretmenliği yapabilirler. 

 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 

Mesleğin eğitimi; çeşitli üniversitelere bağlı edebiyat, fen-edebiyat fakülteleri ve benzeri fakültelerin "Psikoloji" bölümlerinde verilmektedir. 
 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 
 

İlgili bölüme lise ve dengi okul mezunlarının katılabildiği, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) “Eşit Ağırlık (EA)” puanı ile öğrenci alınmaktadır. 


EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ 

- Eğitim süresi 4 yıldır. 
- Eğitim süresince; İstatistiğe Giriş, Çağdaş Psikoloji Akımları, Ruh Sağlığına Giriş, Eğitim Psikolojisi, Motivasyon ve Heyecan, Gelişim Psikolojisi, Sosyal Psikolojiye Giriş, Ruh Sağlığı, Hafıza ve Dikkat, Öğrenme Psikolojisi, Araştırma Yöntem ve Teknikleri ve Psikosomatik Hastalıklar gibi dersler verilmektedir. 
 

MESLEKTE İLERLEME 
 

- Psikologlar, eğitimlerine devam ederek akademik kariyer edinmeye yönelebilirler, 
- Psikologlar, lisansüstü eğitim yaparak klinik veya deneysel danışmanlık, eğitimsel, endüstriyel psikoloji vb.alanlardan birinde uzmanlaşabilirler, 
- Çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda, uzmanlık alanları, tecrübeleri, kurum ve kuruluşların hizmet içerikleri doğrultusunda yönetim kademelerinde yer alabilirler. 
BENZER MESLEKLER: Psikiyatristlik (ruh tıp doktorluğu), psikolojik danışmanlık. 
 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU 
 

- Öğrenciler eğitimleri süresince çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan kredi ve burslardan faydalanma olanaklarına sahiptirler. 
- Psikologlar, işe ilk başladıklarında kamu sektörüne ait kurum ve kuruluşlarda 8.dereceden göreve başlarlar ve sağlık hizmetleri sınıfından ücret alırlar. Tecrübeleri, uzmanlık alanları, işteki pozisyonları ve işletmelerin yapısına göre bu ücrette artış olabilmektedir. 
 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER 
- İlgili Eğitim Kurumları, 
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, 
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?