Manşetler

Buradasın: Biyografi » Siyasetçiler » Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?
 

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?

Reklam

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?

Recep Tayyip Erdoğan 1954 yılı İstanbul Kasımpaşa doğumludur. İlkokulu İstanbul Piyale Paşa ilkokulunda okudu. Daha sonra imam hatip lisesine kayıt olarak liseyi orada bitirdi. Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari bilimler fakültesinde tamamladı. Çeşitli amatör takımlarda yaklaşık olarak 16 yıl futbol oynadı.

Eylül 1980 yılında futbolu bırakmak zorunda kaldı. 1976 yılında milli selamet partisi bünyesinde çeşitli görevler aldı. Gençlik kolları başkanlığında bulundu. Daha sonra milli selamet partisi İstanbul il başkanı oldu. 1977 yılında bir konferansta tanıştığı Emine hanım ile 1978 yılında dünya evine girdi. Bu evlilikten iki kız iki de erkek çocuğu bulunmaktadır. 1980 yılında İ.E.T.T den ayrıldıktan sonra özel sektörde çalışmaya başladı. 1982 yılında askere gitti ve askerliğini subay olarak bitirdi. Askerden sonra yaklaşık olarak bir buçuk yıl bir şirkette genel müdür olarak çalıştı.

1983 yılında kurulan refah partisi ile siyasete tekrar giriş yaptı. Bu süreçten sonra parti içerisinde giderek yükselen Recep Tayyip Erdoğan M.K.Y.K üyeliğine kadar geldi. 1991 yılında millet vekili oldu. Ama tercihli oy sistemi nedeniyle milletvekilliği iptal edildi. Daha sonra partinin İstanbul il başkanlığı görevinde bulundu. Ardından İstanbul belediye başkanı adaylığını koydu ve seçildi. 1997 yılında söylediği bir şiir nedeniyle Diyarbakır DGM de yargılandı. 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. 1999 yılında cezasını tamamladı. 2001 yılında saadet partisinden ayrılarak yenilikçi kanat olarak AK partiyi kurdu. Halen genel başkanlık görevini yürütmektedir. 

1. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? 2. Resmi büyütmek için üzerine tıklaRecep Tayyip Erdoğan Kimdir?
3. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?