Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Soru Cevap » Röntgen Filmleri Eskiden Nasıldı?
 

Röntgen Filmleri Eskiden Nasıldı?

Reklam

Röntgen Filmleri Eskiden Nasıldı?

Hastalıkların tanısında kullanımı yapılan röntgen, tesadüfen deney sırasında 1895 yılında bulunan önemli bir teknolojik cihazdır. Alman fizikçi Wilhelm Conrad, tarafından bulunan röntgen cihazının kullanımı, her geçen gün çalışmalar ile daha teknolojik bir hal almış ve bilgisayar ortamlarında röntgen kullanımı yapılmaya başlanmıştır. Hastalıkların teşhisinde önemli bir yer sahibi olan röntgen, detaylı şekilde inceleme yapılmasında kullanımı yapılmaktadır.

Röntgen filmlerin çekimini yaptırmak, eski ile kıyaslandın mı artık tüm hastanelerde yapılabilmektedir. Geçmişte ise sadece büyük hastanelerde bulunan röntgen cihazları nedeniyle kullanım alanı daha az olmasından dolayı, zamanla tüm hastanelerde bulundurulmaya başlanmıştır. Röntgen ışınlarının asıl adı X ışını olarak bulunmuş ve sonrasında değiştirilmiştir. 1885 yılında yalıtkan hareketi, akımla manyetik etkileri gösterdiğinin açıklaması yapıldı.

1895 yılında ise X ışınlarının keşfi ile asıl buluş tamamlanmaya başlandı. Üzerinde yapılan çalışmalar ile X ışınlarının yansınma ve kırılmaya uğramadığı, manyetik ve elektrik alanlarından gelen etki ile yön değiştirmediği tespit edilmiştir. X ışınlarının cisimlerinin içinden geçmesi ve oluşan ışının havayı iyonlaştırdığı da bulunmuş oldu.

1901 yılında yapılan çalışmalar ile fizik dalında başarılı bir zaman geçiren Wilhelm Conrad, Nobel ödülüne de aday gösterilmişti. Tıp alanında kullanımı yapılan ve hastalıkların tanısın bulunmasından önemli bir rol sahibi olan röntgen, kullanımı oldukça yaygınlaşmış ve her hastanede kullanımı yapılmaya başlanmış, teknolojinin ilerlemesi ile kullanımı daha da kolaylaşmış cihazlar arasında yer almaktadır.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?