Manşetler

Buradasın: Haberler » Gündem » Seçim sürecinde yaşanan ilkler
 

Seçim sürecinde yaşanan ilkler

Reklam

Seçim sürecinde yaşanan ilkler

Seçim çalışmaları için hangi lider ne kadar yol katetti?

Erdoğan, seçim kampanyası boyunca 45 bin 944 km uçtu. 92 saat havada kaldı. Kampanyasında 1 milyon 200 bin kişi çalıştı.

KILIÇDAROĞLUNUN MEMLEKETİNE GİTMEDİ

2007 seçiminde toplam 54 ile giden Erdoğan da bu kez daha çok gezdi ve 68 ile gitti. Gitmediği illerden biri Kılıçdaroğlunun memleketi Tunceliydi. Başbakan Erdoğan, nisan sonu mitinglerine başladı. Ancak bu tarihten önce de açılışlar dolayısı ile sürekli hareket halindeydi. Seçim yasakları başlayınca Ana uçağına, Oba helikopterine ve 002 plakaya veda etti. Şehirlerarası gidiş-gelişlerde karayolunu hiç kullanmadı. Uçak ve helikopter kullanan Erdoğan, 45 bin 944 km yol yaptı. Yaklaşık 92 saat havada kaldı.

50 milyon seçmenli Türkiyede AKPnin propaganda çalışmalarına 1 milyon 200 bin kişi katıldı. Doğuda yaptığı mitingler ses getirdi, İzmir mitingi AKP tarihine geçti.

Erdoğan tüm mitinglerde prompterdan konuştu. Sümeyye Erdoğan mitinglerinde babasını yalnız bırakmadı. Babası miting alanında şarkı söylerken fotoğraflarını bile çekti.

Güvenlik önlemleri en üst düzeydeydi. Keskin nişancıların yanı sıra nükleer ve biyolojik silahlara karşı önlemleri de alındı.

GEZEGEN REKORU KIRILDI!

Meydandan atılan laflara yanıt veren, alanlarda kravat takmayan Erdoğan, fenalaşan vatandaşlar olduğunda hem sağlık görevlilerini anons ederek göreve çağırdı hem de vatandaşlardan koridor açmalarını istedi.
Kampanyada bir de İstanbul ve Ankarada proje tanıtım toplantılarına ve çok sayıda TV programına katıldı. Kral FMde Gezegen Mehmetin programında bir de rekor kırdı. Erdoğan, 150 yerel ve bölgesel TV, 160 yerel, 12 ulusal radyo kanalında aynı anda yayımlanan programda soruları yanıtladı.

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU

CHP seçim çıkarmasına Samsunda başladı, İzmirde bitirecek. Kılıçdaroğlu 300 mitingle selefi Baykalı 10a katladı

Kılıçdaroğlu 81 ilin tamamında ve çok sayıda ilçede toplam 140 miting yaptı. Kılıçdaroğlu, güzergâhta toplanan kalabalığın isteği üzerine 160 kez de mini miting denebilecek konuşmalar yaptı. Böylece 300 mitinge ulaşan Kılıçdaroğlu, 2007de 31 ilde miting düzenleyen selefi Baykalı 10a katladı.

HELİKOPTER ARIZALARI

52 bin 500 km jet, 15 bin 400 km helikopter uçuşuyla koplam 67 bin 900 km. uçtu. (Dünyanın çevresi 40 bin km) İllere havaalanı varsa kiralanan 7 kişilik özel uçakla, yoksa yine kiralanan 4 kişilik özel helikopterle gitti. Halkın arasına karışabilmesi için 4 parti otobüsü programa yetişmeye çabaladı. Programının anahatlarını CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak hazırladı.

Anonsçusu Barış Bozkurt, danışmanı Ali Kılıç ve Koruma Müdürü Koray Aslan değişmeyen yol arkadaşları oldu.

Helikopteri iki kez bozuldu. Kılıçdaroğlunun miting programı (Sivas ve Silopi) ciddi anlamda 2 kez aksadı. İkisine de helikopter arızası neden oldu.
İstanbula büyük ağırlık verdi. 7 kez İstanbula gitti, her bölgede ayrı miting yaptı. Ankara ve İzmirde de 2şer kez seçmenle bir araya geldi.

Büyük illerde mitingler hafta sonuna denk getirildi. Doğu ve güneydoğu son iki haftaya denk getirildi.

Konuşmalarının çoğunu doğaçlama yaptı. Ara sıra yol boyunca aldığı küçük notlardan yararlandı.

Kampanyada 15 rapor, 3 kitapçık, 1 kitap, 20 broşür 55 milyon adet basıldı. 15 tv ve 20yi aşkın sosyal medya reklamı çekildi. Tanıtım filmleri; 43 ulusal TVde 35 milyon 466 bin 148 kişiye,

20 ulusal gazetede 13 milyon 369 bin kişiye, 3 bin 302 sinemada 3 milyon
250 bin kişiye ulaştırıldı. Kampanyada 180 internet sitesi kullanıldı. 2 bin billboard reklamı verildi.

MHP LİDERİ BAHÇELİ
Seçim startını ilk Bahçeli verdi. En az miting yapan liderdi, bu kez 57 ile birden gitti. Yüz yüze iletişime önem verdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 12 Haziran için seçim startı veren ilk lider oldu. 1 Ekim 2010da Karsta Ani Harabelerindeki Fethiye Camiinde cuma namazını kılarak seçim çalışmalarını resmen başlatan Bahçeli, seçim sürecinde neredeyse Ankarada hiç durmadı. Turu memleketi Osmaniyede bitirdi.
2007 seçimlerinde 19 mitingle en az miting yapan lider olan Bahçeli bu kez toplam 57 il gezdi. Pek çok televizyonda canlı yayın programına katıldı.

YÜZYÜZE İLETİŞİM
Karayolunu tercih eden Bahçeli, bu kez ilçe ziyaretlerine ağırlık verdi. Seçim çalışmalarını ilçelerden başlattı, esnaf ve belediye ziyaretleri yaparak vatandaşla yüz yüze iletişim kurdu. Kampanyanın 2. ayağında il merkezlerinde daha geniş katılımlı mitingler düzenledi.

PÜSKEVİT MUCİZESİ
Bahçeli, ilçe ziyaretlerinde yaptığı konuşmalarda prompter kullanmadı. Konuşmalarında, halk dilini, kullandı. Hilal Kartı anlatırken kullandığı Püskevit ile seçim sürecine damga vurdu.

İl merkezlerindeki mitinglerde ise kendi hazırladığı metni prompterdan okudu. Diyarbakırda seçim mitingi gerçekleştirdi. Ancak bu mitingde oy istemek yerine, "dertleşmeye geldim" diye hitap etti. Kampanyasını memleketi Osmaniyede bitirdi.


1. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Seçim sürecinde yaşanan ilkler

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?