Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Genel Bilgiler » Sevk tehir talebinde kimler bulunabilir?
 

Sevk tehir talebinde kimler bulunabilir?

Reklam

Soru:Sevk tehir talebinde kimler bulunabilir?
Devlet veya kendi hesaplarına yurt içinde veya yurt dışında staj, yüksek lisans, ihtisas veya doktora yapanlar kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olup, hizmetinin özelliği sebebiyle sevk tehirine ihtiyaç duyulan OHAL ve Birinci Derecede Kalkınmada Öncelikli yörelerde görevli kamu personeli ve dünya ölçüsünde orijinal bir araştırma projesi üzerinde çalışanlar;
a. Yoklama kaçağı veya bakaya olmaması,
b. Yoklama kaçağı veya bakaya suçlarından dolayı ceza almamış olması,
c. 33 yaş sınırı içerisinde olmak koşulu ile sevk tehiri için müracaat edebilirler.
Yurt dışında master yada doktora yapacak adaylar sevk tehir talebinde bulunabilmek için nereye başvurmalıdırlar?
Erteleme süresi bitenler bu sürenin uzatılması gerektiği durumlarda ne gibi işlemler yaptırmalıdırlar?
a. Yurt dışında Millî Eğitim Bakanlığınca tanınan bir yüksek öğretim kurumunda lisansüstü öğrenim görenler, sevk tehir taleplerini Millî Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim Genel Müdürlüğüne yapmaları gerekmektedir.
b. Bunlardan erteleme süresi bitenler sevk tehirlerini uzatabilmek için, sevk tehirlerinin bitiminden en az iki ay önce,öğrenciliğinin devam ettiğine dair akseptans ile bulunduğu ülkedeki T.C. Konsolosluğunun eğitim Ateşeliğine başvurmaları gerekmektedir.
Yurtdışında lisansüstü eğitim yapan yedek subay adaylarının bakaya kalmaları halinde yapması gereken işlemler nelerdir?
a. Yurtdışında bulunduğu yerdeki T.C. Konsolosluğuna müracaat ederek sevke tabi olduğu celp döneminde gitmeyip bakaya kalma nedeninin tespiti için ifadesini vermesi,
b. Konsolosluklarca ifade tutanaklarının askerlik şubesine gönderilmesi,
c. Askerlik şubesince yükümlünün bakaya kalmak suçundan verileceği mahkemenin Beraat veya Kovuşturmaya Yer Olmadığı şeklinde sonuçlanmasını ve sevke tabi olduğu celp döneminden önce öğrenciliğinin devam ettiğine dair akseptans ile bulunduğu yerdeki T.C. Konsolosluğunun Eğitim Ateşeliğine müracaat etmesi durumunda, sevk tehiri uzatılabilmektedir.

kaynak:enkisa.com

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 
EMRE - 07.02.2011 - 11:08
ben açıköğretim 3,snıfı 2 sene üst üste tekrar yaptım bu sene 3, senem oluyor subeye gittiğimde okulla ilişiğini kediğime dair belge getir gel sevk ve tehir hakkın var onu kullan tekrar okula kayıt yaptıra bilirsin dediler ama okula yeniden kayıt yaptıracağım tarih ekim ayının sonuna doğru oluyor peki ben bu hakkımı kullansam kayıt yaptıracağım tarihe kadar kaçak olarak gözükecekmiyim ? şimdiden tşklr.