Manşetler

Buradasın: Bayanlara Özel » Güzellik » Sigara Sivilce Yapar Mı? Cilde Zararları
 

Sigara Sivilce Yapar Mı? Cilde Zararları

Reklam

İtalya da yapılan bir araştırmada, sigara tiryakisi kadınların yüzlerinin, sigara içmeyenlere göre daha fazla sivilceli ve akneli olabileceği belirlendi.

Bin kadın üzerinde yapılan ve British Journal of Dermatology dergisinde de yayımlanan araştırmada, sigara içenlerin yüzde 42,2 sinde, gözeneklerin tıkanmasıyla oluşan ve enflamatuvar olmayan büyük beyaz başlı akne (NIA) ve kistcikler bulunduğu, sigara içmeyenlerde bunun görülme oranının yüzde 10 olduğu tespit edildi.

Araştırmacılar, sigara ile sivilceler arasındaki bağlantının biraz tartışmalı olabileceğini ve başka faktörlerin de bunda rol oynayabileceğini kabul ederken, bulgularının, enflamatuvar olmayan aknenin (NIA), sigara kullanımı ile bağlantılı cilt hastalıkları arasında yeni bir unsur olarak görüldüğünü ve tiryakinin akneli yüzü olarak adlandırıldığını belirttiler.

Araştırmanın, bu sorunun daha çok kadınlar arasında görülmesinden ötürü kadınlar üzerinde yapıldığını belirten dermatologlar, denekler arasındaki sigara tiryakisinin yüzde 30 un altında olduğunu belirttiler.

Araştırmacılar, sigara tiryakisi denekler arasında ergenlik çağında akneden şikayet edenlerin, sigara içmediği halde gençliğinde sivilceli olanlardan 4 kat fazla bu sorunu yaşadıklarını kaydettiler.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 
derya - 10.03.2011 - 12:59
bu tarz kötü alışkanlıklar cildi kesinlikle çok etkiliyor yüzümde kırmızı büyük sivilceler vardı ne yaptıysam geçiremiştim arkadaşımın tavsiyesiyle neoxin acmider ürününü kullandım birkaç haftada yüzümdeki sivilceler geçmeye başladı bu kadar etkili olcağını beklemiyordum iyi bir ürün yan etkiside olmadı