Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Soru Cevap » Su Maymunu Nerede Satılır?
 

Su Maymunu Nerede Satılır?

Reklam

Su Maymunu Nerede Satılır?

Su maymunları suda şişen renkli toplar olarak bilinmektedir. Su maymunlarının gerçeklerinin satışının Türkiyede olup olmadığı tam olarak bilinememektedir. Özellikle bu konuda akvaryumcuların bilgisi daha kesin ve net olarak bildikleri gözlenmektedir. Gerçek su maymunlarının suyun içinde maymunluk yaptıklarından dolayı bu adı aldıkları ve geri yüzebilme gibi özelliklerinin oldukları da söylenmektedir.

Piyasada tavsiye edilmeyen bir ürün olarak anılmaya başlanan su maymunlarının yasaklanmadan önce satışı, hediyelik eşya, bakkallar, kırtasiyeler, okul kantinleri, marketler, oyuncak satışı yapan dükkânlarda bulunduğu bilinmektedir. Satış izini su maymunları için sadece çiçeklerde yapılabilecek olarak açıklamada yapılmıştır.

Bakanlık tarafından önemle üzerinden durulan bir konu olan su maymunları satışı yasal olmayan yerlerden kaldırılması ve gerekli işlemlerin yapılması valiliklere bildirilmiştir. Yapılan gerekli incelemelerden sonra su maymunların yanlışlıkla yutulması ya da su içerisinde içilmesinin sonucunda sağlık açısından sorun teşkil edebilecek bir ürün olmasından dolayı bu konuda satış izni her yerde verilmemektedir. Su teması ile 400 kat kadar şişebilen su maymunları, çocuklara hitaben yapılan satışlardan dolayı önlem alınması amaçlı uygulama yapılmıştır.

Satışları artık her yerde yapılamayacak olan su maymunlarından almak isteyenler bu konuda çiçekçilerden ürünü temin edebileceklerdir. Sihirli toplar olarak da satışı yapılan ve çocuklarının dikkatini çektiği bir ürün olan su maymunları, doğru amaçlı olarak satışının yapılmaması ve sağlık sorunu oluşturmasından dolayı Sağlık Bakanlığı tarafından yasak getirilmiş bir üründür.
 

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 
enes - 11.01.2014 - 04:01
arkadaşlar ben yarın alcaktım ama bu yazıdan sonra vaz geçtim sizde vaz geşin (: