Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Genel Bilgiler » Tarım Nedir? İyi Tarım Nasıl Yapılır?
 

Tarım Nedir? İyi Tarım Nasıl Yapılır?

Reklam

Tarım Nedir? İyi Tarım Nasıl Yapılır?

Günümüzde en çok merak edilen konular ve en çok iş gücüne sahip olan alan kuşkusuz tarımdır. Peki tarım nedir? Tarımın en temel anlamına baktığımız zaman şunları söyleyebiliriz: Bitkisel veyahut hayvansal ürünlerin işçi gücü veya makineye dayalı olarak üretilmesi, bu ürünlerin işlenmesi ve pazarlanmasına tarım denir. Tarım temel olarak Bitkisel Üretim ve Hayvansal Üretim olmak üzere iki alanda incelenmektedir. Bitkisel Üretim ile topraktan gelen verim söz konusu iken, hayvansal üretim ile de küçük veya büyükbaş hayvancılığın getirileri söz konusudur.

Tarım yaparken de birçok hususa dikkat edilmesi gerekmektedir. İyi tarım dediğimiz uygulamalar ile tarım alanınızı daha verimli hale getirebilmeniz mümkün olmaktadır. İyi tarım nasıl yapılır diye sorduğumuz zaman birçok çözüm önerisi akla gelmektedir. Bunlardan ilki kuşkusuz analiz etmektir. İyi tarımın başlangıcı toprağı veya masulü iyi değerlendirmekten, ürünü iyi analiz etmekten geçer. Ayrıca üretime başlamadan önce yetkili kuruluşlardan yardım alınması iyi tarım için oldukça faydalıdır. Günümüzde devlet desteği ile tarımcılık faaliyetleri devam etmekte, devletimiz çiftçilere en iyi imkanları sunmak için çabalamaktadır.

İyi tarımda yapılması gereken bir diğer olay da tarım yapılırken verilen titizlikten geçmektedir. Ekilen ürünlerde virüs ve bakteri gibi zararlı organizmalar bulunmamalıdır. Tohum, fide veya fidan ile üretime başlanmalıdır. Bu sayede tarımdan alınan verimde az da olsa artışlar söz konusu olacaktır. Tarım yaparken dikkat edilmesi gereken bu hususlar ile daha iyi verim daha iyi kazanç söz konusu olmaktadır.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?