Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Genel Bilgiler » TED Açılımı Nedir? TED Anlamı
 

TED Açılımı Nedir? TED Anlamı

Reklam

TED Açılımı Nedir? TED Anlamı

Ülkemizdeki en çok işleve sahip olan derneklerden biri olan TED’in açılımı Türk Eğitim Derneği’dir. Özellikle Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılan devrimler ile eğitim sektörü modernize edilmiş ve ülkemizde daha kaliteli eğitim anlayışı sürdürülmüştür. Mustafa Kemal Atatürk, 1925 yılında yaptığı bir açıklamada eğitimin gelişmesi adına özel girişimlerin yapılması gerektiği vurgulanmıştır. Türk Eğitim Derneği bu konuda çalışmalar yapmak adına 12 Aralık 1939 tarihinde “Kamuya Yararlı Dernek Statüsü” olma hakkı kazanmıştır.

İlk adı “Türk Maarif Cemiyeti” olan TED, 1946 yılında aldığı karar ile ismini “Türk Eğitim Derneği” olarak değiştirmiştir. Şu an da hala çalışmalarına Türk Eğitim Derneği adı altında devam etmektedir.

Türkiye’nin seçkin derneklerinden biri olan TED, eğitim alanında sivil insiyatif adına çalışmalar yapmakta, okul öncesi başta olmak üzere yüksek öğretime kadar eğitim alanındaki tüm çalışmaları verimli ve en iyi hale getirmek için çalışmaktadır. Türk Eğitim Derneği’nin misyonuna baktığımız zaman, en büyük amaçları Türkçe veya yabancı dilde eğitim veren okullar açmak ve bu okulları açarak nitelikli öğrenci yetiştirmek. Ayrıca maddi imkanı olmayan, miniklerimize eğitim masrafları dernek tarafından karşılanmaktadır. Bu amaçların dışında Türk eğitim politikasında da söz sahibi olabilmek için geçmişten günümüze kadar çalışmalarını sürdürm

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?