Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Eğitim » Tektonik Göl Nedir
 

Tektonik Göl Nedir

Reklam

Merhaba Arkadaşlar Bu yazımızda Tektonik Göl Nedir Sorusuna Yanıt Ararken Önce Size Göl Nedir Sorusunun Yanıtını vereceğiz.Yazımızın En Son kısmında Ülkemizde Bulunan Tektonik Gölleri Bulabilirsiniz.

Karadaki çöküntü alanlarını dolduran tatlı ya da tuzlu, az çok derin ve geniş su örtüsüne göl denir. göller yeryüzünde 1 700 000 kilometre karelik bir alan kaplarlar. göllerin özellikleri göllerin, bulundukları bölgenin iklimi, jeolojik ve jeo morfolojik özellikleri gölün büyüklüğü dünya üzerindeki göllerin büyüklükleri değişkendir. hazar gölü dünya’nın en büyük gölüdür 424.000 km kare gölün beslenmesi göller, yağış suları, akar sular ve kaynaklar tarafından beslenir. göllerin su seviyeleri beslenmeye bağlı olarak değişir. bazı göller fazla sularını bir akarsu ile denize boşaltır. bu akarsulara göl ayağı ya da gideğen denir. göle su taşıyan akar sulara ise geleğen denir. örneğin manyas ve ulubat göllerli bir akarsu ile sularını marmara denizi’ne boşaltır. gölün derinliği
tektonik ve krater göllerinin derinlikleri genellikle fazladır. dünyanın en derin gölü tektonik bir göl olan baykal gölü’dür.

Tektonik Göller:
Yer kabuğunun çökmesi veya kırılması neticesinde meydana gelen çukurluklara suların dolmasıyla oluşurlar. Dünya’nın en derin gölü olanBaykal Gölü(1741 m), Lût Gölü, Hazar Gölü ve Çad Gölüyeryüzündeki başlıca büyük tektonik göllerdir.
LUT GÖLÜ (TEKTONİK)

Ülkemizdeki başlıca tektonik göller ise şunlardır:
Marmara Bölgesi’nde; Sapanca, İznik, Ulubat ve Manyasgölleri,Bölgesi’nde;Simav GölüYöresi’nde; Beyşehir, Eğirdir, Acıgöl, Burdur, Ilgın (Çavuşçu), Akşehir, Eber, Suğla ve KovadagölleriBölgesi’nde;Tuz, Seyfe ve Tuzlagölleri,
Doğu Anadolu Bölgesi’ndeHazar, Hozapin ve Vangölleri.
TUZ GÖLÜ (TEKTONİK)

Türkiye’nin en büyük tabii gölü olan Van Gölü, tektonik bir çukurluğun önünün lavlarla kesilmesi sonucu oluştuğundan volkanik set gölü olarak da bilinir.

Tektonik göller, orojenez ve epirojenez gibi iç kuvvetlere bağlı olarak oluşan çukurluklarda su birikmesiyle oluşan göllerdir.

Ülkemizde Bulunan Başlıca tektonik göller
Hazar Denizi
Aral Gölü
Baykal Gölü
Lut Gölü
Tuz Gölü
Issık Gölü
Sapanca Gölü
İznik Gölü
Ulubat Gölü
Manyas Gölü
Simav Gölü
Beyşehir Gölü
Eğirdir Gölü
Acıgöl Gölü
Burdur Gölü
Ilgın Gölü
Akşehir Gölü
Eber Gölü
Suğla Gölü
Kovada Gölü
Seyfe Gölü
Tuzla Gölü
Hozapin Gölü
Van Gölü

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?