Manşetler

Buradasın: Haberler » Yaşam » Televizyonda Çıkan Bal Reklamları Yasaklandı Mı?
 

Televizyonda Çıkan Bal Reklamları Yasaklandı Mı?

Reklam

Televizyonda Çıkan Bal Reklamları Yasaklandı Mı? Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, televizyonlarda tele-marketing yöntemiyle yapılan bal satışlarını incelemeye aldı. Önceden yılda 3-4 kez yapılan denetimler 15 günde 1e çıktı. Tüm markalardan numune alındı, laboratuvarlarda inceleme sürüyor. Hatalı, sahte ürün satanları kötü zamanlar bekliyor.

KARAKOVAN BALININ SÜZMESİ OLUR MU HİÇ?
 
SATIŞI yapılan ballar konusunda soru işareti yaratan en önemli başlık süzme karakovan balı ve polen satışı. Sektörün tüm bileşenleri karakovan balının süzmesinin olmayacağını belirtiyor. Karakovan balı, ağaç kütük kovanların içinde, insan eli değmeden üretilen bir bal çeşidi. Balder Genel Sekreteri Üzümcü, Karakovan balının peteğini, süzme bal elde etmek amacıyla santrifüj yöntemiyle sağmak oldukça güç. Bu nedenle tele-marketing yöntemi ile satışı yapılan balların bu yolla elde edildiğine sektör paydaşlarının inanmalarını beklemiyoruz. Bilemediğimiz bir teknikle elde edilmiş olsa dahi, bu durumda da Karakovanın hiçbir özelliğinden söz etmek mümkün olmaz diyor. Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bahri Yılmaz da aynı fikirde. Yılmaz Karakovan süzmesi diye bir şey olmaz, karakovan petek balıdır sözleriyle tüketicileri uyarıyor.
 
Bakanlık takipte şüpheli vakalar RTÜKe bildirildi
 
GIDA üreticilerini sıkı takibe alan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da bal satışını takip ediyor. Gıda Kontrol Laboratuarlar Daire Başkanlığı, tüm markaları inceliyor. Daire Başkanı Mehmet Beykaya Özel bir çalışma yapıyoruz. Normalde balda kontroller yılda 3-4 kez olur. Ancak biz neredeyse her 15 günde bir numune alıyoruz. Tüm illerdeki arkadaşları uyardım. Şu anda laboratuvarda inceleme aşamasında. Eğer bir sahtecilik varsa, tüketiciyi yanıltan bir durum varsa yeni yasa gereği hepsini teşhir edeceğiz diyor. Bugüne kadar tüketiciyi yanıltıcı bazı ifadeler saptadıklarını belirten Beykaya RTÜKe de durumu bildirdik, sürekli de bilgilendiriyoruz ancak bilişim yasası ile ilgili bazı düzenlemeler yapılması gerekiyor bilgisini verdi.
 
FİYATLAR DA ABARTILI
 
SEKTÖRDEKİ aktörlerin bir diğer itirazı da fiyatlara. Kampanya yaparak kilosu 25 TLden bal satmanın doğru olmadığını belirten arıcı ve bal sanayicileri, toptancıda kilosu 7-8 liraya satılan bir balın fiyatı 25 TL olursa fahiş olur. Madem kendilerinin arıcılık yaptığını söylüyorlar o zaman daha ucuz olması gerekiyor yorumunu yapıyorlar. Bir diğer nokta da polen. Polenin kilosunu 20 TL olduğunu vurgulayan Bahri Yılmaz 60-70 liraya satılması doğru değil diyor.
 
DOĞRU VE SAF BAL ANCAK LABORATUVARDA ANLAŞILIR
 
DOĞRU, saf balı anlamanın tek yolunun laboratuvar analizi ve testler olduğunu belirten İsfendiyar Üzümcü, Reklamları biz de izliyoruz, bu şirketlerin aralarında üretici olduğunu belirtenler var., bilemiyoruz dedi.  Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bahri Yılmaz ise son dönemde bal üretimi ve tüketiminin artığını, televizyonlardaki satışın da balın tüketiminin artmasına yardımcı olduğunu belirterek Reklamlarında tüketiciyi aldatıcı bazı ifadeler kullanıyorlar, kendilerini uyardık. Tüketicileri de uyarıyoruz dedi.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?