Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Genel Bilgiler » Tezhip Sanatı Nedir? Resimleri ve Hakkında Bilgi
 

Tezhip Sanatı Nedir? Resimleri ve Hakkında Bilgi

Reklam

Tezhip Sanatı Nedir? Resimleri ve Hakkında Bilgi Tezhip (Osm: Tezhib) kelimesi, Arapça zeheb (altın) kökünden türemiş olup, ?altınlamak? anlamına gelir. Çoğulu olan ?tezhibat? ?altınlama süslemeler? demektir. Tezhip günümüzde daha çok İslam kökenli kitap bezeme sanatlarına verilen addır. Tezhip sanatını icra edenlere ise müzehhip adı verilir.

Tezhip ile Minyatürü karıştırmamak gerekir. Minyatür daha çok tasvire dayanır. Bitki, hayvan, insan ve/veya mekân tasvirleri içerir. Minyatürler yapıldıkları dönemin sanat anlayışı ile koşut olarak, genellikle iki boyutlu olarak yapılmış tasvirlerdir. Tezhip ise basit bir anlatımla çoğunlukla stilize edilmiş bitki formları ya da desenlerden oluşan kimi zaman simetrik tasarımlardır.

Günümüz Türkiye?sinde tezhipte oldukça tutucu, ?klasik yaklaşım? denilen bir akım vardır. Klasik yaklaşım, tarih boyunca yaratılmış ve kullanılmış formlar ve desenleri yinelemek, form ve desenlerin ana yapılarını bozmadan değişik kompozisyonlarda kullanmaktir.

Buna karşın, bazı tezhip sanatçıları ise klasik form ve desenleri kendi görüş ve algılarına göre değiştirerek degişik kompozisyon ve malzemelerle daha özgür bir yaklaşım tarzı kullanmaktadırlar.

Zaman içinde unutulmuşluğa terkedilmiş bu zarif ve zor sanat, son 10 yıl içinde bu sanata gönül veren çeşitli grup ve kişilerce canlandırılmıştır. Günümüzde Türkiye?deki pek çok üniversitede ?tezhip bölümleri? yetenekli sanatçılar yetiştirmektedir.

Eski sanatçılara bir kac örnek vermek gerekirse, ilk akla gelen isimler Rikkat Kunt ve Ülker Tansı olacaktır.

Hat ve cilt sanatlarında altınla yapılan tezhibe halkari denir. Rumî ve Hatayî üsluplarında, kitapların zahriye, hatime, başlık, serlevha, mihrabiye kısımları tezhiple süslenir. Küçük yıldız ve çiçeklere nokta, geometrik olanlara mücevher, altıgenlere şeşhane, beşgenlere seberk denir. Kur?an?da secde ayetlerine denk gelen yerlerde vakıf gülü, hizip gülü, cüz gülü bulunur. Varakçı ve cetvelkeş denilen ustalar vardır. Kalemfırça, zehmühre, boyalar müzehheplerce sıkça kullanılan aletlerdendir.

 

Tezhip örnekleri
1. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Tezhip Sanatı Nedir? Resimleri ve Hakkında Bilgi 2. Resmi büyütmek için üzerine tıklaTezhip Sanatı Nedir? Resimleri ve Hakkında Bilgi
3. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Tezhip Sanatı Nedir? Resimleri ve Hakkında Bilgi 4.Resmi büyütmek için üzerine tıklaTezhip Sanatı Nedir? Resimleri ve Hakkında Bilgi
5. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Tezhip Sanatı Nedir? Resimleri ve Hakkında Bilgi 6. Resmi büyütmek için üzerine tıklaTezhip Sanatı Nedir? Resimleri ve Hakkında Bilgi
7. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Tezhip Sanatı Nedir? Resimleri ve Hakkında Bilgi 8.Resmi büyütmek için üzerine tıklaTezhip Sanatı Nedir? Resimleri ve Hakkında Bilgi

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?