Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Genel Bilgiler » Toprakların yok olmaması için neler yapılmalı?
 

Toprakların yok olmaması için neler yapılmalı?

Reklam

Erozyon, diğer adıyla aşınım, yer kabuğunu oluşturan kayaçların, başta akarsular olmak üzere türlü dış etkenlerle yıpratılıp yerinden koparılarak eritilmesi veya bir yerden başka bir yere taşınması olayıdır.

Tarımda kullanılan alanların %70i özelliklerini kaybederek dünya genelinde toplam kara üzerinde %30 civarında çölleşmeye sebep olmuştur. Dünyada erozyon sebebiyle çölleşme tehlikesi bulunan 110 ülke bulunmaktadır. Bu çerçevede Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından yapılan hesaplamalarla, dünyada çölleşme ve erozyonun önüne geçebilmek için yılda 42 milyar dolar harcanması gerektiği bulunmuştur.

Türkiye topraklarının ise, %90ı su erozyonu, %1i de rüzgâr erozyonuna maruz kalmaktadır. Tarım topraklarında bu oran su erozyonu için %75 civarındadır. Türkiyedeki erozyon sonucunda yılda 500 milyon ton verimli toprak kaybedilmektedir.

Doğal şartlarda gerçekleştiğinde kaybedilen verimli topraklar, doğal döngü çerçevesinde telafi edilebilmektedir... Erozyon bilinçsizlik ve insan etkisiyle telafi edilemez boyutlara ulaşabilmektedir. Erozyonun etkisi sebebiyle kaybedilen verimli topraklar tarımsal üretim kapasitesinin düşmesine sebep olmaktadır. Erozyonun oluşması doğal faktörler ile gerçekleşmekte ancak erozyonun telafi edilemez zararlara sebep olması, insanların bu faktörleri hızlandırmasıyla gerçekleşmektedir.

Erozyon çeşitlerinden olan su erozyonu en etkili erozyondur. Bu erozyonda yağmur damlalarının aşındırmasının yanında yüzey akışa geçen sularında önemli bir etkisi bulunmaktadır. Diğer bir erozyon çeşidi olan rüzgar erozyonu ise rüzgarın etkisiyle gerçekleşen aşınım ve taşınım olayıdır.

Erozyonun verimli toprakların kaybına yol açmasının yanında peri bacalarının oluşumuna yol açaması, doğal bir güzelliğin meydana gelerek turizm bölgeleri oluşturmasına ve bir tezat oluşturmasına neden olmaktadır. Uzun yıllar sonunda özel erozyon çeşitlerinden olan korunmuş sütun erozyonu bu oluşumlara sebep olmaktadır.

İnsan faktörü

İnsan faktörü erozyonu etkileyen en önemli faktörlerdendir. Çünkü insan faktörü, sadece erozyona sebep olmakla kalmayıp diğer etkili faktörlerinde değişmesine neden olarak dengenin bozularak erozyonun artmasına neden olabilir. İnsan faktörü,

1.Doğal bitki örtüsünü yok etmek,
2.Arazi açmak ya da yakacak elde etmek için ormanları bozmak,
3.Meraları kapasitesi üzerinde kullanmak,
4.Arazileri amaç dışı kullanmak,
5.Toprak ve su korunumu önlemlerine dikkat etmemek,
6.Hatalı sürüm yapmak.
gibi çeşitli nedenlerle erozyona etki etmektedir.
Erozyonu yavaşlatıcı önlemler

Erozyonun miktarını azaltıp kabul edilebilir sınırlara çekebilmek, alınacak önlemlere bağlı olarak gerçekleştirilebilir. Bunun için erozyonun cinsine göre önlemler alınmalıdır.
Su erozyonunu yavaşlatıcı önlemler


•Yağmur damlasının toprak yüzeyine darbesini azaltılması,
•Uzun süre kalabilen kesif bir bitki örtüsü oluşturmak.
•Toprak agregatlarının ayrışma ve dağılmasının önlenmesi,
•Toprağı parçalayan alet ve makinaların kullanılmasını azaltmak.
•İnfiltrasyon oranının arttırılması,
•Yüzey akış hızının azaltılması
•Tarım arazilerinde sert toprak katmanlarının kırılması ile infiltrasyonun arttırılması, yüzey akışın azaltılması.
Rüzgâr erozyonunu yavaşlatıcı önlemler


•Rüzgâr hızının azaltılması,
•Rüzgâr hızını kıracak ağaçlar ile alanı donatmak.
•Meyilde yerçekimi etkisiyle hareketi zorlaştırmak,
•Toprak işleme işlemlerinde meyile dik sürüm yapmak.
•Rüzgârın toprak parçacıklarına etkisini azaltmak,
•Toprak yüzeyinin çıplak bırakmamak.
•Toprakları merdiven şekline getirerek kullanmak.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?