Manşetler

Buradasın: Bayanlara Özel » Hamilelik » Tüp Bebek Nasıl Yapılır? Hakkında Bilgi
 

Tüp Bebek Nasıl Yapılır? Hakkında Bilgi

Reklam

Tüp bebek alternatif tıpın bizlere sunmuş olduğu en güzel sağlık sektöründeki gelişmelerden birisi. Normal döllenme olmayan çiftlerin döllerinin suni yollarla eşleşmesini ve eşleşmiş döllerin rahime yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen bir operasyondur Tüp Bebek.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin ilaç ve çeşitli uygulamalarla denediği yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda son ve en ümit verici çaredir, tüp bebek yöntemi. çiftlerin bebek sahibi olamamasının bir çok farklı sebebi olabilir, hormanlar, yumurtalar, spermdeki canlı hücre sayısı, yaş, önceden yaşanmış hastalıklar gibi. fakat çiftlerin son umudu olarak gördükleri tüp bebek uygulaması nasıl yapılır? şimdi biraz bu konuyu inceleyelim.

İn Vitro Fertilizasyon ismindeki ilk uygulama, kadının yumurtalıklarından biri ya da daha çok sayıda olgun yumurtanın alınması ve eşten alınan spermle dışarıda döllenme sağlanması işlemidir. Bu işlem ile birlikte döllenmenin sonucunda embriyo transferi yapılmaktadır. Embriyo transferi yumurtaların rahime konulması işlemidir.

Yöntemin ilk aşaması hormon baskılamadır. Normal bir süreç içerisinde tek bir yumurta olgunlaşırken, ilaçlar ile bu sayı üç yumurtaya çıkarılmaktadır.Daha sonra yumurtaların uyarılması aşaması gelir. Bu aşamada yumurtalara çeşitli ilaçlarla olgunlaşmada yardımcı olunur. Artık yumurta hücresinin gelişmesini inceleme aşaması vardır. Yumurtaların rahimde gelişimini izlemenin amacı olgunlaşıp düşmeden önce onları almaktır. Artık yumurta hücresinin toplanma sürecine girilmiştir. 20-30 dakikalık küçük bir operasyon ile ister lokal ise genel anestezi ile yumurta hücreleri rahimden alınır.

Yumurtalar artık bir kültür ortamında sağlıklı bir şekilde tutulmak üzere dolapta muhafaza edilir. Bu arada eşten alınan sperm yıkanarak, sağlıklı olanlar ayrılır. Ve yumurtaların yanına bırakılarak 4-6 saat süreyle bekletirilir. Mikroenjeksiyon yönteminde sağlıklı sperm, yumurta hücresinin içine enjekte edilir. Bir gün sonra döllenme gerçekleşmiş ise takip başlar. 48-72 saat arasında döllenmiş yumurta hücresi embriyoya dönüşmelidir. Eğer dönüşüm gerçekleşti ise 5-10 dakikalık bir işlem ile embriyo rahime yerleştirilir. Bundan sonrası takip ve ilaçlarla takviye ile devam eden hamileliğe giriş sürecidir.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?