Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Kitap Özetleri » Umberto Eco Gülün Adı Kitap Özeti
 

Umberto Eco Gülün Adı Kitap Özeti

Reklam

Kitabin Adi : Gülün Adı

Kitabin Yazarlari : Umberto Eco

Kitabin Yayin Evi : Can Yayınları / Çağdaş Dünya Yazarları Dizisi

Kitabin Sayfa Adeti : 605 sayfa, 3. hamur Kağit

Kitabin Dili : Türkçe

Kitapin Özeti :

“Gülün Adı” adlı bu dev romanıyla bir anda dünyanın dört bir yanında ünlenen İtalyan yazarı Umberto Eco, aslında çok yönlü bir bilimadamı. İtalya’da, Bologna Üniversitesinde öğretim üyesi, semiolog, tarihçi; filozof, estetikçi, ortaçağ uzmanı ve James Joyce üzerine derin araştırmalar yapmış biri. Umberto Eco’nun bu ilk romanı, 1980′de İtalya’da ilk yayımlanışından bu yana sayısız basım yaptı ve dünyanın pek çok diline çevrildi. Dünyada olağanüstü bir ilgi uyandıran bu romanın yankıları hala sürüyor. Filmi de dünyada büyük yankılar uyandırdı.

Bu romanın başarısında, kuşkusuz, yazarın ortaçağ konusunda derin ve dolaysız bilgisinin büyük payı var. Tam anlamıyla ve her bakımdan ortaçağ dünyasını yansıtmakla birlikte “Gülün Adı” kesinlikle çağdaş bir roman; çağdaş romana yepyeni ve uzun soluk getiren özgün bir roman. Bir anlamda ortaçağda geçen, Hıristiyanlık düşüncesini tartışan tarihsel bir roman, bir anlamda da ustaca kurulmuş polisiye ve sürükleyici bir öykü.

Ve en önemlisi olağanüstü bir dil ve benzeri az bulunur bir sanat yapıtı. Bu ünlü romanı İtalyanca aslından başarıyla Türkçeye çeviren Şadan Karadeniz’in titiz ve uzun çalışmasını da burada hayranlıkla belirtmemiz gerekiyor. Umberto Eco’nun yayınlarımız arasında çıkan ikinci dev romanı “Foucault Sarkacı” da, “Ortaçağı Düşlemek” adlı deneme kitabı da yine Şadan Karadeniz’in çevirisi…

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 
oktay - 13.11.2011 - 15:34
bu kitapta rahip e göre bilgelik ve tercübeyi acıklarmısnız
SuSqUn QıS - 15.01.2011 - 12:10
ÇOQ güsel roman bnm seviyeme birz aşkn yani cinayetle ilgili.. ama süper bi romn tawsiye ederim :İ :İ