Manşetler

Buradasın: Şiir » Aşk Şiirleri » Ve Yalnızlığım Benim Tek Sırdaşım
 

Ve Yalnızlığım Benim Tek Sırdaşım

Reklam

Ve Yalnızlığım Benim Tek Sırdaşım

Bu limandan giden ilk gemi sen değilsin!…

Uçsuz bucaksız gidişler bırakılıyor sol yanıma her defasında. Ağrılığından bir karanlık kuyuya düşüp çıkmayı umut etmeyen garip bir ölüm suskunluğu sarıyor şehrimi. Sisler örtüyor intihar etmeleri kimse görememesi inatçılığından arta kalan. Şehri dinliyorum seni anlatıyor. Evet!… o gemide giden seni. Dönmeyeceğini söylüyor ve ben biliyorum diye bir acı yankılatıyorum o sesi bastırabilmek umuduyla. Neyin umuduydu bu?… ben bütün umutlarımı senin umutlarına gitmene bir adım kala intihar ettirmiştim. peki geriye kalan neyin umuduydu bu?…
Ayaklarımın tutunduğu limandan geriye kalan tek parça yarısı kırık yarısı her an kırılmaya yüz tutmuş bir tahta parçası. Umudun parçalanmış hali birazda yansıtılan içimdeki seni kendini götüren geminin izlerinden gözlerime vuran. Kırılmasını bekliyorum son tutunduğum umudun. Düşmeliyim azgın dalgalara, yüzüm vurmalı varacağın kıyılara. Sonrası kayıp yarınlarımda kurulacak olan izbe sözcüklerimin kıskacında yaşamamalıyım. Kalana ağır gelecek şeyleri içime hapsetmemeliyim. Sonrası kayıp öncesi hayal meyal bir yaşamsızlık sarmamalı.
Sen gittikten sonra
Kirpiğimin ve dudaklarımın kıyısında,
Biriktirdiğim ıslak cümlelerim var!
Kalsa kör edecek damlalar,
Kalsa lâl edecek cümleler bunlar!..

Söylemlerim cesaretlerimden uzakta kuruluyor. Gittiğin geminin ardından bütün herşeyimide götürdüğünün farkında bile değildin. Çünkü çok sevdiğinin birinin ardından hiç bakmadınki sen. Hiç bırakılıp gidilmedinki. Hiç kalanı oynamadın. Bu hayatta sana hep terk eden rolü biçilmişti. Son kurbanın da bu tiyatroda bendim. Bütün kahramanlarını öldürdün, üstlerini gitmelerinle örttün, kokusuz bir toprak soğukluğuna eş değer. Kıpırtısız dalların yapraklarını soldurdun ömürlerinden. Sıra şimdi bendeydi ve beni bu sona soğukkanlı bir meczup gibi yaklaştırdın.
Celladını bekleyen bir suskunum,
Ölüme giderken
Dudaklarımda yine sen.
Celladını öldüren bir aşığım,
Tepeden tırnağa sana boyanmışım…
Cellat sen, ben yine sen, kılıç sen, boynum sen
hadi;
Onca senin içinde, bulda öldür beni…
Geriye kalanlardan ne olabilirdiki(?) bilmiyorum. Toplasan hepsini bir umut etmiyor işte. Ayaklarımın tutunduğu umut sanırım daha fazla dayanamayacak içimdeki hatıraların ve biriken gözyaşlarımın ağırlığına. Koyuverecek beni azgın dalgalara ama ben yine bir adım geriye atıp kendimi tekrardan o hiç dönmeyeceğin dönüşüne hazırlayabilirim. Ne ben bu limandan ayrılabilirim nede sen geri dönebilirsin, dönmezsin. Herkesler seni soracak. Gitti diyemeyeceğim bir suskunluk hediyesidir senin o son bakışın.

Seni soruyorlar,
‘’gözlerime bakın diyorum,
Bende gördüğünüz her ne var ise
Hepsi o ve o’nun’’

Daha önce bir çok terkedilişler yaşadı bu liman ama hiç biri seninki kadar ağır bir gidiş değildi. Çok sevilmişliğimdin, çok yanılmışlığımdın. Şimdi anlıyorum ki ne kadar büyük seversen o kadar büyük yanılgılarla yüz yüze kalıyorsun. Yarınlar düşlerken bir gün bile olsa gidişler yakıştıramamıştım sana. Gidişler yakışmıyordu bir türlü sana tıpkı şimdiki gibi. Yavaş yavaş yok oluyor geminin belirginliği sisli deniz örtüsünde. Sen her şeye rağmen hala çok güzelsin.
Sus; deniz ağlıyor,
Dinle; bir liman yıkılıyor…
Limanın son tahta parçasınında yıkılması an meselesi. Geri dönmeliyim ve ben hala yaşamalıyım. Bu aşkın yasını tutmalıyım. İnsanlara en çok yakışan şey umuttur ve ben umutsuz olmamalıyım. Gidişin umutlarımı tüketecek kadar güçlü olmamalı. Ve ben hala yaşamalıyım ve yeniden yaşamayı öğrenmeliyim. Yaşamalıyım, Git!… son bir avuntu şiiri bu şimdi söylenen!…
Gidebilirsin!…
Ben çirkin olduğumu bilerek büyüdüm,
Aynalarda uzun uzun bakılacak yok bir yüzüm..
O yüzden koymaz bana yalnız kalışlarım…
Ve yalnızlığım benim tek sırdaşım!…

HARUN ATAŞ

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 
Pınar - 24.07.2011 - 18:11
Çok begendim ..
Yorumsuz .
ühü - 24.07.2011 - 18:10
off :// yalnızlıgııım :SSS:SS:S:S
Selda Akdemir - 24.07.2011 - 18:10
Yüreğinize Sağlık Arkadaşım ..

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular