Manşetler

Buradasın: Haberler » Gündem » Yavuz Sultan Selim Köprüsü
 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Reklam

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

İstanbul'da yapılacak olan 3'üncü köprünün adı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından açıklandı. 3'üncü köprünün adı Yavuz Sultan Selim Köprüsü olacak.

Köprünün açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı, Köprünün isminin Yavuz Sultan Selim olacağını açıkladıktan sonra sosyal medya da konu ile ilgili eleştiriler gelmeye başladı.

Osmanlı tahtının 9. padişahı olan ve 8 yıl kaldığı tahtta özellikle doğu seferleriyle imparatorluk topraklarını genişleten ama aynı dönemde doğudaki Alevi-Şii topluluklara karşı katliamlara girişmekle suçlanan Yavuz Sultan Selim’in isminin İstanbul’un 3. köprüsüne verilmesi sosyal medyada tartışmaları da beraberinde getirdi.

Twitter kullanıcıları köprünün isminin açıklamasından sonra eleştirel yorumlar yapmaya başladılar. İşte Twitter'daki bazı iletiler şöyle:

İsmet Berkan: Yavuz Sultan Selim'in iktidara babasını darbeyle devirerek geldiğini biliyoruz değil mi?

yetvart danzikyan: sabiha gökçen havaalanına inip yavuz sultan selim köprüsünden geçerek evine giden bir alevi düşünün..

Hüseyin Aygün: AKP İstanbul'daki 3. Köprü'ye Yavuz Sultan Selim adlı Alevi celladının adını vermiş. Bu, Alevilere yeni bir hakaret ve açık bir gözdağıdır!

Selami İnce: Yavuz Selim ismi mesela Sivas Havalanı'na daha çok yakışırdı.

Özgür Mumcu: Elbette Suriye fatihi Yavuz Sultan Selim'in adı verilecekti köprüye. Şeyh Bedrettin diyecek değillerdi ya.

vartan estukyan: Sabiha Gökşen Havaalanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Talat Paşa İlköğretim Okulu'ndan sonra şimdi sıra Topal Osman Alışveriş Merkezi'nde.

Mujgan Halis: İstanbul'da yasadigim muddetce adi lanetli yeni kopruden hic gecmemeyi planliyorum.

Hale A.: Çok kendimi halife ilan etmek istiyor ama yapamıyorum kokan hareketler bunlar.

reha ruhavioğlu: tartışma köprünün tabiatı talan etmesinden köprünün ismine kaydığına göre hükumet mevzuyu yine iyi yönetmiş demektir..

Funda Sirinkal: Bir Bektasi kizi olarak Yavuz Selim Koprusu adini kiniyorum! @cbabdullahgul

Efkan Bolaç: Ben olsam 3. Köprünün adını "Ebu suud" köprüsü ya da "İdris-i Bitlisi" köprüsü koyardım. Niyet tam belli olsun

ismail saymaz: baska isim mi yok ki, kopriye yavuz adi konuyor? bari giselere de muaviye adini verelim, olsun bitsin.

Emre Uslu: 4. Köprü Hürrem olsun bizi Ukrayna'ya bağlasın :)

Irem Koker: Yavuz Sultan Selim: 1. hilafeti osmanlı'ya getiren padişah 2. alevileri katleden padişah... başka "mantıklı" neden bulamıyorum

hande Kuday: Dersim yuzunden Sabiha Gokcen havaalanin adi degissin isteyenler, katlettigi alevilere ragmen 3. Kopruye Yavuz'un adi verilmesine ne diycek?

Tufan Come On: Yeni Havaalanının adı Hz. Yezit konmazsa üzülürüm

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?