Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Sınavlar » YGS 2011 Skandalı! Sınav İptal Edilecek Mi?
 

YGS 2011 Skandalı! Sınav İptal Edilecek Mi?

Reklam

Üniversiteye giriş için geçen hafta yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavının (YGS) ilk aşamasında sayısal ve Türkçe sorularında şifreli kopya sisteminin uygulandığı iddia edildi. İddiayı gündeme getirenlerin verdiği formülün, özellikle matematik ve fen sorularının büyük çoğunluğunda geçerli sonuç vermesi sınavın iptali tartışmasını da gündeme getirdi.

Son yapılan YGSde şifreleme yönteminin uygulandığını iddia eden özel bir dershane 40 sorudan 37sinin bu yöntemle doğru sonuca ulaştığını soruları çözerek ispata çalıştı.

Artvinli bir velinin iddiası üzerine soruların tamamını inceleyen dershane yetkilileri matematiğin yanı sıra cevapları rakamsal olan Türkçe, sosyal bilimler ve fen soruları için de sistemin geçerli olduğunu iddia etti.

ŞAŞIRTAN FORMÜL
Uygulanan kopya formülüne göre cevap şıkkında yer alan rakamlar küçükten büyüğe doğru sıralanması halinde aynı harfe denk gelen rakam işaretlendiğinde doğru sonuca ulaşılabiliyor. Örneğin Matematik testinin 4ncü sorusunun cevap şıkkı şöyle sıralanıyor:
A) 1004 B) 1008 C) 1000 D) 1006 E) 1002.

İleri sürülen kopya formülüne göre şıklarda yer alan rakamlar küçükten büyüğe doğru tekrar sıralanıyor. Kopya formülüyle sonuç A) 1000 B) 1002 C) 1004 D) 1006 E) 1008.

Bu durumda D şıkkında iki rakam çakışıyor. Soru çözüldüğünde ve ÖSYMnin cevap anahtarında da doğru cevabın D şıkkı olduğu görülüyor. Bu diğer sorularda da ağırlıklı olarak benzerlik gösteriyor.

HİÇ ÇAKIŞMAZSA…
Sorunun cevap şıklarına formül uygulandığında rakamların hiçbirisinin çakışmaması halinde ise E şıkkı doğru cevap olarak şifreleme yöntemi işliyor. Nitekim matematik testinin 3ncü sorusunda: A) 2 B) 6 C) -1 D) 0 E) -2 cevapları yer alıyor.

Formüle göre sıralandığında A) -2 B) -1 C) 0 D) 2 E) 6 oluyor. Çakışan hiçbir rakam olmadığı için doğru cevap formüle göre E şıkkı oluyor. ÖSYMnin soruya verdiği doğru şık da E.

Birden fazla çakışan olduğu ya da cevap şıkkında rakamlar küçükten büyüğe sıralı bir şekilde verildi ise cevap rakamsal değeri en küçük olan şık oluyor.

Örneğin matematiğin 23. sorusunda cevap şıkkı şöyle: A) 10 B) 11 C) 12 D) 13 E) 14
Formül uygulandığında yine aynı sıra yani A) 10 B) 11 C) 12 D) 13 E) 14

Küçükten büyüğe sıralandığı için burada doğru cevap formüle göre rakamsal değeri en küçük olan A şıkkı doğru cevap. ÖSYMnin cevap anahtarında da doğru cevap aynı şık.

Bu sınav iptal edilmeli
Uğur Dershaneleri Matematik Zümre Başkanı Adil Kurt basına dağıtılan soru kitapçığında temel matematik testindeki 40 sorudan 36sının, Türkçe, Sosyal ve fen bilimler testlerinde de yaklaşık 15 sorunun değişik şifrelerle çözüldüğünü söyleyerek ÖSYM bu kitapçığı yalnızca basına dağıtmak için mi hazırladı yoksa bu kitapçıkla sınava giren oldu mu Bir kişi bile bu kitapçıkla girse bu sınav iptal edilmeli. ÖSYMnin sınavda 10 ayrı kitapçık dağıttığını varsaydığımızda 160 bin kişi şifreli soruların olduğu kitapçığı aldı demektir dedi.

Matematik testindeki seçenekteki sayıları küçükten büyüğe sıraladığında seçenekler ile sıralamada aynı sayı çakışırsa o doğru seçenektir şifresinin 20 soruda tuttuğunu anlatan Kurt şöyle dedi:

KODLAMA TUTUYOR
Birden çok seçenekte çakışma olursa en küçük şık doğru. Hiç çakışma olmazsa E şıkkı doğru şifrelerinin yanı sıra büyükten küçüğe sıralaması da var. Ayrıca Türkçe ve sosyal sorularında da fen sorularında da bu kodlama tutuyor. Yaklaşık 15 soru böyle. Ayrıca harf sıralamasına göre de kodlamalar yapıldığı görülüyor. Şıklara bakarak kodlama yapılmış.

Kurt eğer bu sınavda bir kodlama yapıldıysa sınava giren bir öğrencinin sorular üzerinde hiç zaman harcamadan bu formülleri kullanarak soruları çözebileceğini belirterek şunları söyledi:
Sonuçta şıkların bu kadar sisteme uyması ilginç. Ya kopya çekilmesini sağlamak için profesyonelce yapıldı. Ya basın için özel bu kitapçık hazırlandı, ya da bu yıl ÖSYMde soru hazırlayan ekip acemi, doğru seçeneği sabit tutup siğer seçenekleri bunun etrafında dağıttı. Ama ÖSYM bu kitapçıkla ilgili açıklama yapmalı dedi.

ÖSYMDEN AÇIKLAMA
ÖSYMden yapılan açıklamada ise, “iddialara konu olan soru kitapçığı adaylara verilmemiştir” dendi. ÖSYM Başkanının iddialara yarın cevap vermesi bekleniyor.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 
Kubilayhan Mete - 13.04.2011 - 13:09
aklımızda şu sorular var cevaplarınıda istiyoruz tek tek
Basına verilen sorularla ilgili kitapçık önce neden tek kopya dendi?
Sonra görmeyenler için aynı kitapçığın kullanıldığı söylendi.
Neden 1 milyon 700 bin öğrenci için ayrı kitapçık basıldı? Dünyada örneği var mı?
Neden cezaevlerine doğru yanıtları olmayan kitapçıklar gönderildi?
Tüm sorunların yanıtlandığı kişiye özel kitapçıklar var mı?
Böyle bir şifrelemeye neden ihtiyaç duyuldu?
Neden bu sınava kadar Mod medyan şifreleme ile ilgili hiçbir araştırma ortada yokken sınava 24 saat kala internet üzerinden bu şifreleme sistemi hızla araştırılmıştır?
Sınav kağıtlarının çok azının okunmasına rağmen 1400 kişinin 40?ta 40 doğru yapması normal mi?
Neden Milli Eğitim Bakanı, YÖK Başkanı 3 gün bu konuda konuşmadılar?
METEKSAN hatayı neden üstlenmeye çalışmaktadır? METEKSAN?da çalışan ve soruları okuyan kişi neden acil bir şekilde Kanada?ya gönderilmiştir?
Neden adayların kimlik numaraları gizli tutularak kitapçıkları kamuoyu ile paylaşılmıyor?
Öğrencilerin en küçük bir hatasında sınavı iptal ediliyorsa, böyle büyük skandallar içeren sınav neden iptal edilmiyor?
ÖSYM neden sendikaların gözlemci olarak katıldığı, bağımsız şifre uzmanlarının ve bilim insanlarının bulunduğu bir kuruma denetim için başvurmuyor?
Açıklamada; eski ÖSYM Başkanı Yarımağa?nın neden sustuğu ve ?korku imparatorluğu oluşturuluyor? demekle neyi kastettiğinin kamuoyuyla paylaşılması gerektiği belirtildi.


polat - 05.04.2011 - 12:36
%80 iptal edilecek bir sınav fakat ak parti bir yolunu bulacak sırf seçimde oy kaybetmemek amacıyla sınavı tekrarlatmayıp geri plana atacaklar her zaman olduğu gibi (çıkar meselesi)